Ewald Murrer MAČ očaroval netradičním audio-vizuálním setem

- Slovo, pot a noty - 09. 12. 22

Básník Ewald Murrer se v roce 2007 po dlouhé odmlce vrátil k básnickému řemeslu. Na MAČi uvedl svou sbírku Nouzové zastavení času. Nicméně prohlásil, že knihu si návštěvníci mohou zakoupit a přečíst sami. A rozhodl se číst z rukopisu připravované knihy nazvané Skrze tu hlubokou tmu vedla cesta.

Uspořádal tehdy v Brně mnohovrstevný audio-vizuální zážitek s bublající zvukovou smyčkou a na plátně za sebou videoprojekci: záběry na holuby, ulice, pouťové atrakce, Ježíše Krista, setkání Adolfa Hitlera s mimozemšťanem, moře, stromy, větrné elektrárny a sošky Budhy.

Murrer přiznal, že vše pro něho představuje symboly s básnickou licencí, které nechce vysvětlovat, měly dotvářet náladu. Zvuková koláž přitom nebyla jeho výtvorem, ale celou sekvenci nalezl na internetu.

Návštěvníkům festivalu autorského čtení o textech řekl, že se jedná o poetický deník od roku 1912 asi do roku 2007, který zahrnuje i dobu, která předcházela jeho životu.

„Je večer ve městě Gdaňsku. Přízračnými ulicemi jdou cáry mlh a v liduprázdných ulicích se procházejí velicí mořští racci. Podél chodníků tiše běží krysy s přikrčenými hlavami. Gotické siluety domů jsou temné a pouliční osvětlení mdlé. Jen tu a tam rychle projde nějaká postava. Jako by se všichni báli, že budou vyzváni ke složení účtů,“ četl.

Nakonec Murrer přece jen otevřel tehdy zbrusu novou sbírku Nouzové zastavení času a přečetl báseň Kříže. „Mám rád konkrétní lidi, a v každém národě se najdou lidé, kteří mě štvou,“ uvedl potom v besedě s diváky.

ULÉTL MI DŮM

Lidé mne obcházejí
Usedl jsem
Nevhodně
Uprostřed chodníku.

No dobře
Ale jak jim vysvětlím
Že mi ulétl dům?

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...