Eva Turnová: ... a všichni hráli stejný play list

- Slovo, pot a noty - 18. 11. 22

Měsíc autorského čtení otevírá dveře umělcům napříč žánry. V roce 2015 tak četla ukázky ze své tvorby třeba baskytaristka, zpěvačka, skladatelka, textařka a překladatelka Eva Turnová, jejíž jméno si většina lidí spojuje s Plastic People, kde nahradila zesnulého Mejlu Hlavsu.

Eva Turnová píše sloupky do časopisů a vydala je i knižně. Texty píše týdně a aktuálně v nich reflektuje nejvýraznější momenty, které se jí dotkly.

Její tvorba je jízda vtipnou kaší, sama zmiňuje, že jde o „sloupky“, lze ji charakterizovat i jako blog nebo causerie. Jedná se o metaforizovanou depresi, vychází z banalit, ale sahá i hlouběji do symbolů.

„Koncert v Ostravě proběhl bez problémů, saxofonista se neskácel, klávesista neusnul, já jsem se nezapletla do šňůry a všichni hráli stejný playlist,“ přečetla sloupek nazvaný Ostravské PR.

Na dotaz, jaké slovo by vytesala do skály jako odkaz příštím generacím, odpověděla: „Eturnity.“ To je její vlastní hudební projekt.

J. H. Krchovský o ní například řekl, že je mistryní dějové zkratky. Ráda si hraje se slovy. Většinou se drží sympatického schématu: filosofický nához + něco ze života + něco na odlehčení. „Mám potřebu pozornosti,“ říká Turnová. Komunikace s lidmi kolem sloupků a autorských čtení jí tuto potřebu naplňuje údajně víc než koncerty, kde naráží hlavně na rockery.

Eva Turnová (*1966)
​Absolvovala studium angličtiny a češtiny na Karlově univerzitě. Působila ve skupinách Odvážná srdce (1989–1993), DG 307 (1995–2001), Půlnoc, Zbytky charismatu (1997–1999). Od roku 2000 má hudební projekt Eturnity. V letech 2001 až 2015 hrála se skupinou The Plastic People of the Universe. Složila hudbu k reklamám i filmům, vydala vlastní CD.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...