Empaticky a prakticky o posledních věcech člověka a Ostravská pohoda

- MAČ 2017 - 07. 07. 17

Ondřej Nezbeda
7. 7. 20:30 Brno

Vítěz ceny Magnesia litera pro objev roku Ondřej Nezbeda se svou knihou Průvodce smrtelníka. Prakticky o posledních věcech člověka se představí brněnským návštěvníkům MAČe v divadle Husa na provázku. Pracoval jako meteorologický pozorovatel na observatoři na Milešovce v Českém středohoří a jako novinář v týdeníku Respekt. V současnosti je zaměstnancem neziskové organizace Cesta domů. Podílel se také na knize Příběhy hrdinů 20. století. Paměť národa (2016).

Beso Chvedelidze
7. 7. 20:30 Wrocław 
8. 7. 19:00 Ostrava 
9. 7. 19:00 Košice 
10. 7. 20:30 Lvov

Jeden z nejproduktivnějších a nejvydávanějších gruzínských autorů začal publikovat povídky v literárních časopisech v roce 2000. Vydal na deset knih – od románů a povídkových sbírek po knihy básní. Khvedelidze je držitelem řady literárních ocenění, včetně ceny Saba (kterou získal hned dvakrát), Ceny literárních mostů udílené na Mezinárodním festivalu (Baku, 2010) a ceny za nejlepší povídku ruského literárního časopisu Oktjabr (Moskva, 2009). Žije částečně v Tbilisi, částečně v Káthmándú a jednu ze svých nejnovějších knih, Namaste, věnoval své východní zkušenosti a objevení buddhismu.

Tomáš Vůjtek
7. 7. 20:30 Ostrava

Vyučoval kulturní dějiny na Janáčkově konzervatoři. Založil divadelní soubor Ostravská pohoda, kde inscenoval vlastní hry. Od roku 2009 působí jako dramaturg Komorní scény Aréna v Ostravě. Upozornil na sebe hrou Výmlat (1998) a v poslední době pak volnou trilogií S nadějí i bez ní (2009), Smíření (2011) a Slyšení (2012). Spolupracuje také s divadelní scénou absintového klubu Les (Pašije, Spolu), kde brzy uvede svou nejnovější hru (se zpěvy!) Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal.

Mariam Ciklauri
7. 7. 19:00 – Košice
8. 7. 20:30 – Lvov

Redigovala několik edic gruzínské literatury. Tato autorka se ve svých básních dotýká různých námětů a témat a je i významnou osobností dětské poezie. Její dílo bylo přeloženo do angličtiny, němčiny, italštiny, litevštiny, arménštiny a ruštiny. Je také laureátkou řady prestižních literárních ocenění, například ceny Gala, ceny Saguramo nebo ceny Makvaly Mrevlišvili. „Poezie Mariam Ciklauri se porůznu větví jak lyrickým, tak epickým směrem a je názorným příkladem spojení tradice a moderního světa. Její básně jsou uměleckou vizí vystavěnou na národních kořenech a vynáší na povrch přirozené a působivé vrstvy lidské duše.“

Paata Shamugia
7. 7. 20:30 Lvov

„Vždycky jsem si přál psát špatné básně. Je s tím ale tolik práce, že mi nezbývá než psát jen mistrovská díla!“ svěřil se gruzínský básník, který se do povědomí čtenářů dostal zejména díky knize Anti-Tqaosani, odkazující na středověký epos Muž v tygří kůži, který je gruzínskou národní literární památkou. Shamugiova kniha se do slavného eposu nevybíravě opřela. Za další básnickou sbírku, Akathistos, byl spisovatel oceněn literární cenou Saba. Shamugia se zajímá o vývoj webů, píše články a vede rozhovory s významnými literárními osobnostmi; je také šéfredaktorem portálu současného umění demo.ge.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...