Eka Khevanišvili: Vylezu na věž a zakřičím něco do světa...

- Gruzínská čítanka 15 - 14. 08. 19

Eka Khevanišvili je gruzínská novinářka, feministka a poetka. Narodila se v roce 1979 v Tbilisi, vystudovala katedru žurnalistiky Státní univerzity v Tbilisi. Od roku 2000 pracuje jako reportérka, v roce 2008 začala působit v tbiliském studiu Rádia Svobodná Evropa.

Mezi lety 2006 a 2016 jí vyšly čtyři sbírky básní, z nichž jedna – Dům na prodej z roku 2013 – získala literární cenu Saba za nejlepší básnickou sbírku.

Je také autorkou řady literárních esejů, které označuje za literárními „profily“. Její dílo je přeložené do angličtiny, litevštiny, němčiny a ruštiny. „1.) jsem žena, 2.) jsem novinářka 3.) žiji ve velmi tradiční zemi s maskulinní kulturou, ve které ženy musí za rovnoprávnost bojovat. Mimo to mám řadu přátel, kteří za ženská práva v různých oblastech bojují, a má poezie, nejen reportáže, všechna tato témata reflektuje.“ popsala v jednom rozhovoru, proč je označováína za feministku.

Její tvorbou procházejí témata války, konfliktu, sociální nespravedlnosti a zmíněného feminismu. Nejnovější sbírku Evakuační plán označil recenzent: Manifestem, sbírkou sloganů a provolání, které vyzývají k revoltě a boji.

"Nemám vlastně žádný originální příběh, píši už od svého dětství, jednalo se většinou o novely, a jednoho dne, když mi bylo 16, jsem začala psát básně," prozradila na sebe.

„Je to pro mě jako pohádka. A v tomto měsíci v ní žiji,“ shrnula atmosféru Měsíce autorskéjho čtení v jednom rozhovoru. „Říkám si, že bych měla v Ostravě najít nějakou radnici, vylezu na věž a zakřičím něco do světa. Zajímá mě západ slunce s pozadím továren, myslím na všelijaké železné konstrukce a potrubí v tom městě, na žhavé roztavené železo,“ prozradila před začátkem literárního maratonu MAČ.

Loading...