Dumitru Crudu: Tato válka nebude mít vítěze

- Завоювати любов, а не війну - 08. 03. 22

Putinovy rakety a bomby kosí životy nevinných lidí a já nechápu, jak tomu můžete jen lhostejně přihlížet. Copak je vám jedno, že se z bezbranných dětí stávají sirotci? Nebo snad nevíte, že jsou bombardovány obytné domy, nemocnice, porodnice, domovy důchodců, internáty nebo školy? Copak jste si nikdy nepoložili otázku, co má Putin proti těm nebohým lidem? Proč je vraždí?  

Dumitru Crudu je moldavský básník, prozaik, dramatik a publicista, narozen 1967, spoluzakladatel literárního směru zvaného frakturizmus. Studoval žurnalistiku v Kišiněvě, filologii v Tbilisi a Brašově, magisterský titul získal v Sibini. V Kišiněvě pracoval pro rádio Svobodná Evropa i místní tisk.   

Co špatného mu udělali nevidomí, neslyšící, nepohybliví lidé na lůžku nebo invalidé na vozíku? Proč je zabíjí? Když vidím ty nekonečné kolony uprchlíků na hranicích, ptám se vás, copak je vám jedno, že tito lidé museli opustit své domovy, odejít jen v oblečení, které mají na sobě, a nechat za sebou veškerý svůj majetek, odejít v naprostém zoufalství vyděšeni vašimi bombami, které dopadají na Ukrajinu a které Putin shazoval i v době, kdy probíhala jednání o příměří? 

Oblaka kouře stoupají nad Chersonem, Charkovem, Mariupolem, Kyjevem, nad městy, kde jste také bezpochyby mnohokrát byli. Copak je vám jedno, že mnohé z budov, které obdivujete, byly zničeny raketami nebo bombami? Copak je vám jedno, že vaši vojáci zničili muzea a shořely obrazy, které se líbily i vám?  

Ale především, copak jste ještě nezjistili, že mezi zabitými jsou i vaši přátelé nebo lidé, kteří mohli být vašimi přáteli? Proč tedy dovolujete zločincům, aby stříleli do lidí jako vy, kteří si prostě přáli žít lépe? Proč neprotestujete proti této válce, v níž zabíjejí vaše bratry, bratrance a sousedy?  

Tato válka nebude mít vítěze. Prohrají všichni. I vy prohrajete. Už nebudete žít jako dřív. Nebudete moct cestovat, kam se vám zachce. Lidé z celého světa vás budou zastavovat na ulici a obviňovat vás, že jste neudělali nic, abyste zastavili Putina, který zahájil tuto genocidu ukrajinského národa.  

Copak jste neviděli tu scénu z Charkova, kdy bomba připravila jednu ženu o nohy? Čím se provinila tato žena, která odteď už nebude moct nikdy chodit? Provinila se tím, že se narodila v Charkově. Provinila se tím, že se narodila v 21. století. Provinila se tím, že se narodila ve stejné době, kdy žije i Putin. Děti zabité bombami v různých ukrajinských městech se provinily tím, že se narodily ve stejné době, kdy žije i Putin. Kdyby se narodily v jiné době, určitě by ještě žily.   

My všichni jsme se provinili tím, že jsme se narodili ve stejné době jako Putin. Není vyloučeno, že po Ukrajině začne Putin bombardovat i Moldavskou republiku. Bomby už zasáhly město Ismail, které leží na hranicích. Proč mlčíte a nepostavíte se tomuto diktátorovi? Neškodí jenom nám, ale i vám, respektive v prvé řadě vám. Zastavte Putina! Zastavte toho vraha s rukama od krve! Jen vy to můžete udělat. Vy, kteří žijete v Rusku. Zastavte Putina a zastavíte válku!!! Zastavte Putina a zachráníte nejen Ukrajinu, ale v prvé řadě Rusko.  

Jak můžete lhostejně přihlížet, když zabíjí nevinné lidi? I teď, když píšu tyto řádky, bomby zabíjejí staré lidi, ženy a děti. Zastavte ta jatka, dokud není příliš pozdě.  

Nebo je vám to opravdu jedno?   

přeložila Jarmila Horáková  

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...