Dumitru Crudu: Autentický člověk není ani hrdina, ani zbabělec

- Rumunská čítanka - 07. 06. 24

Básník, prozaik, dramatik a publicista Dumitru Crudu se narodil v roce 1967 a je spoluzakladatelem literárního směru zvaného frakturizmus. Studoval žurnalistiku v Kišiněvě, filologii v Tbilisi a Brašově, magisterský titul získal v Sibini. V Kišiněvě pracoval pro rádio Svobodná Evropa i místní tisk. 

Je autorem několika nekonvenčních básnických sbírek a dramatických textů, jeho doménou je próza: románový debut Măcel în Georgia (Jatka v Gruzii) svou syrovostí a vypjatou erotičností připomíná tvorbu postmodernisty Chucka Palahniuka, sbírka povídek Oameni din Chişinău (Lidé z Kišiněva) přibližuje napjaté ovzduší kolem zfalšovaných parlamentních voleb v roce 2009. 

Moldavská metropole je také dějištěm většiny textů v povídkových knihách Salutări lui Troţki (Pozdravujte Trockého) a Moartea unei veveriţe (Smrt veverky). Svým dílem autor patří mezi nejpřekládanější moldavské spisovatele současnosti. 

Hrdinka jeho povídky Druhý den snáší kruté obvinění. „Jen řekni, fízlačko, kolik ti Rusáci zaplatili, abys u rumunských spisovatelů živila nenávist k Besarábii? Ty dando nebacaná, kvůli lidem jako jsi ty, Rumuni nenávidí Moldavsko! Kágébačko jedna hnusná! Špíno podrazácká!“  

V medailonu Rumunská čítanka autor uvedl: "Skutečně autentickým člověkem dnešní doby je takový člověk, který není ani hrdina, ani zbabělec."   

V jednom rozhovoru, kde zdůraznil rozdíl mezi svou tvorbou a publicistikou, uvedl. "Nezapomeňte, že literatura nesmí být podřízena ideologii, že kdokoli to udělá, nemůže se na nic vymlouvat. Tak to je, a to překrucování mě děsí nejvíce..." 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...