Dominik Bárt: Mlat zní stejně jako kořen ‘mlad’

- Novinka - 01. 10. 21

Nová edice začínajících básníků je oěpt na světě. Naposledy ji v 90. Letech v brněnském Hostu redigoval Mirek Balaštík, nyní ji ve Větrných mlýnech spustil básník a hudebník Dominik Bárt. Se svým generačním pobratime Františkem Hruškou vydali v Mlatu 1. a 2. sbírku - Spodoby a Převážná doba.  

“Mlat zní stejně jako kořen „mlad“, tedy mladý. Dále se mi líbila ta údernost a dynamičnost, které to jednoslabičné slovo má. Je to edice mladých debutantů, první výstup, první linie než se třeba, budou-li autoři dále publikovat, dostanou mezi, jak se říká, „etablované“ autory. První sbírka je taky první vykročení, kdy nemusí být jisto, jak bude pak to druhé vypadat. Je to první opracování „čerstvého obilí“, než bude posláno do Větrných mlýnů,” uvedl Bárt v rozhovoru pro Ostravar. 

Křty sbírek nabídly posluchačům hudebně-poetickou šou v Brně a poté v Olomouci. Na řadě je nyní kavárna Fra v Praze, kde oba mladí básníci přijedou 5. října 2021.  

Edice prvních sbírek bude ve Větrných mlýnech vycházet po dvojicích. “Rozhodl jsem se, dokud to bude možné, vydávat svazky edice „ve dvojičkách“. Tuto první dvojici pojí stejný rok narození, stejné místo narození, tedy Ostrava. A poté i vycestování z Ostravy: František studuje v Haagu, já už žiji v Brně. Toto vše se ve sbírkách odráží a pojí je, ale je toho mnohem více, sbírku pojí i dílčí motivy, témata, ba dokonce je v obou takový implicitní narativní oblouk nebo řekněme taková myšlenková osa či cesta. Ostatně hodláme tyto provázanosti zdůraznit a poodkrýt během křtů a časopiseckých publikací, například na Nedělní chvilce poezie.cz chystáme pro to speciální profil,” prozradil Bárt pro Ostravan.cz. 

Výběr Františka Hrušky a Dominika Bárta jako ‘pilotů’ nové edice Větrných mlýnů nebyl nahodilý. Oba jsou hudebníci. “Stručně: jazyk a hudba je v základu totéž – zvuk. Ale jazykové sdělení upřednostňuje významy, hudba melodii a harmonii. A já to rád v poezii střídám, respektive propojuji. Tedy zaměřením se ryze na významové sdělení, a jindy upřednostněním zvuku a harmonie,” říká Bárt. 

  

 

 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...