Diana Anfimiadi: Básníci v poezii ukazují svět, který běžně nevidíme

- Gruzínská čítanka - 24. 05. 21

Diana Anthimiadi je populární gruzínská spisovatelka, která přispěla dvěma příběhy ke sbírce pohádek „Once There was a Girl“, jež napsaly ženy OSN v Gruzii. Její postavy jsou inspirovány slavnými gruzínskými ženami – lidovým hrdinou Ana Baji a kaligrafičkou Mananou Zedginidze.

„Práce na příbězích s úmyslem narušit genderové stereotypy byla výzva: vyrazila jsem na cestu za zajímavými ženami skrytými v historii, jejichž příběhy jsem mohla sdělit dětem. Během tohoto procesu jsem zjistila, že jsem sama nebyla úplně prosta genderových stereotypů. Přepsala jsem své příběhy a četla jsem je znovu s jinou perspektivou,“ uvedla autorka.

Diana Anfimiadi se narodila v roce 1982. Je to básnířka, novinářka, překladatelka a lingvistka, doktorandka na lingvistickém institutu Státní univerzity v Tbilisi. Je autorkou řady akademických publikací a článků a držitelkou stipendia Ilji Čavčavadzeho pro mladé vědce; kromě toho působí i jako editorka elektronické knihovny lib.ge.

Vyšly jí sbírky poezie a jedna kniha povídek, její poezie se také objevila v několika gruzínských antologiích. Byla nominována na řadu prestižních ocenění a je držitelkou dvou nejvýznamnějších gruzínských literárních cen.

V nejnovějších dílech autorka experimentuje s kulinářstvím v literatuře ­– obě umění propojila například v prozaických textech Osobní kulinářství nebo Věštíme z marmelády. „Je to vlastně taková pozvánka pro gurmány, aby četli také literaturu, nejenom recepty. Národy se poznávají prostřednictvím kuchyně a jazyka.“

Má vztah k řecké mytologii, protože v ní si každý může vybrat svůj  symbol. Ona si vybrala kentaura – v mytologii učenec a učitel a Diana Anfimiadi zastává názor, že básníci jsou něco jako učitelé. Svojí poezií ukazují lidem svět, který běžně nevidíme.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...