„Chci malovat slovy. Nad jednou větou přemýšlím i tři dny“

- MAČ 2018 5 - 19. 06. 18

Kolébkou MAČe je Brno. Koloritem festivalu bývají už roky rozkopané ulice kolem centra, i ve středu samém. Jenže kulturou Brno naštěstí nešetří ani během obléhání, takže ani v létě v metropoli jihu múzy nespí...

Do nostopu literárního klání vysílají své autory také Brňané z radlaského nakladatelství Host. Do letošního 19. ročníku MAČe nasadili pět českých autorů. Níže je jejich výčet:

1. Alena Mornštajnová
Narodila se v roce 1963 ve Valašském Meziříčí. Vydala romány Slepá mapa (2013), Hotýlek (2015), Hana (2017) a knihu pro děti Strašidýlko Stráša (2018).

„Když začínám psát, znám přibližně směr, kterým se bude příběh ubírat,“ říká. „Ale nikdy nevím úplně přesně, jakou cestou mě postavy k cíli dovedou. A to je na psaní to nejzajímavější. Jsem ráda, že pro mě psaní není povinnost nebo nutnost. Nevisí nade mnou hrozba termínů, a pokud bych se rozhodla, že psát nebudu, tak nemusím.“

2. Petra Soukupová
Od roku 2011 pracuje jako dramaturgyně televizních seriálů. Debutovala novelou K moři (2007), za niž získala Cenu Jiřího Ortena. Vydala knihy Zmizet (2009), Marta v roce vetřelce (2011), Bertík a čmuchadlo (2014), Pod sněhem (2015) a Kdo zabil Snížka? a Nejlepší pro všechny (obě 2017).

„Autorka se pohybuje výhradně na poli rodinných vztahů, tedy vztahů nejdůvěrnějších a současně nejkřehčích,“ napsala Markéta Kittlová. „Její knihy jsou v kontextu současné české literatury jedinečné.“

3. Petra Dvořáková
Čtyři roky strávila v klášteře, pracovala jako zdravotní sestra, dnes spisovatelka, publicistka, scenáristka. Vydala sedm knih, naposledy Sítě (2016), Každý má svou lajnu (2017) a Dědina (2018).

„Jsem přesvědčená, že můj život je šťastný a žiju ho ráda,“ říká. „I když v něm byly tak těžké věci. Protože i když vás tyhle zkušenosti lámou, pořád vám zůstává volba: buď zbytek života pronaříkáte, jaké nespravedlnosti se vám staly a proč právě vám, nebo jednoduše vezmete karty, které vám zůstaly, a pokusíte se s nimi hrát dál.“

4. Vratislav Maňák
Pracuje v České televizi jako redaktor zpravodajského webu ČT24. Vydal Šaty z igelitu (2011), Muž z hodin (2014), O Nebesáři (2016), Rubikova kostka (2016), Expedice z pohlednice (2016).

„Chci malovat slovy. Nad jednou větou přemýšlím i tři dny. Třeba abych věděl, jak za sebou poskládat slova, jak je na sebe navázat. Záleží mi na tom, aby povídky dýchaly,“ říká.

5. Eva Turnová & Jiří H. Krchovský
On píše poezii, ona písňové texty a drobnou publicistiku, k tomu překládá. Hudebně se realizují v projektech Krch-off Band, respektive Odvážná srdce, DG 307, Půlnoc, The Plastic People of the Universe a Eturnity.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...