Carme Riera: Potřebujeme kultivované politiky s vizí budoucnosti

- První dáma katalánské literatury - 20. 12. 22

Rodačka z Mallorky, významná španělská spisovatelka Carme Riera, je jako jedna z mála žen členkou Španělské královské akademie. Živí se jako profesorka literatury na univerzitě v Barceloně. Byla vyznamenaná Národní cenou za literaturu v roce 2015 a zlatou medailí Baleárských ostrovů v roce 2018. 

Carme Riera na MAČi rozprostřela téma ženské samoty, stáří i krize hodnot. V roce 2017 vyšla její nejnovější kniha Las últimas palabras (Poslední slova), která má spojitost s českými dějinami a věnuje se zajímavé osobě arcivévody Ludvíka Salvátora Habsburského (1847–1915), který proslul jako cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel. 

Na MAČi četla povídku Je tam Angela?, jejíž hrdinkou je osamělá stará paní, která si přeje mít kamarádku. Na ciferníkovém telefonu náhodně vytáčí čísla a navazuje kontakt. Jak by se asi proměnila situace z povídky, kdyby se odehrávala v dnešní době a protagonistka měla k dispozici Facebook, napadlo potom přítomné v diskusi s autorkou.   

A na řadu přišla i bolestivá pravda o povaze současnosti. „No es mundo para los viejos – Dnešní svět není pro staré… To nejskvělejší v životě se odehraje do věku 12 let, protože dítě vnímá prožitky intenzivněji,“ řekla.  

Jedním z dotazů byla i myšlenka, zda se Morava podobá její Katalánii. „Pouze s tím rozdílem, že Morava není autonomní oblastí,“ odpověděla. 

“Cestovatelé už si Mallorcu nevybírají, turisté ano - a pro některé je to vidina slunce, pláže a alkoholu. Aby byla Mallorca předním příkladem ve světě, potřebuje kultivované politiky s vizí budoucnosti,“ říká autorka. 

“Pandemie a ekonomické důsledky z ní vyplývající jsou pro ostrov, který žije pouze z cestovního ruchu, strašné. Musíme expandovat do jiných odvětví, než je cestovní ruch. Investice do výzkumu a vývoje, například obnovení soběstačnosti prostřednictvím určitého typu udržitelného zemědělství a nespoléhání se výhradně na cestovní ruch,” naznačila.. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...