Beso Chvedelidze: Nepál je čerpací stanice, do níž vstoupíte jako do čisté energie

- Gruzínská čítanka - 02. 08. 22

Beso Chvedelidze je jeden z nejproduktivnějších a nejvydávanějších gruzínských autorů. Narodil se v roce 1972, vystudoval fakultu žurnalistiky na Státní univerzitě v Tbilisi. První z jeho povídek se objevily v literárních časopisech v roce 2000 a od té doby vydal na deset knih – od románů a povídkových sbírek po knihy básní.

Jeho povídky byly přeloženy do deseti jazyků, jedna celá povídková sbírka vyšla v německém překladu pod názvem Der Geschmack von Asche.

Chvedelidze je držitelem řady literárních ocenění, včetně ceny Saba (kterou získal hned dvakrát), Ceny literárních mostů udílené na Mezinárodním festivalu (Baku, 2010) a ceny za nejlepší povídku ruského literárního časopisu Oktjabr (Moskva, 2009). 

Jeho portrét pro Gruzínskou čítanku natočila na 18. ročníku festivalu Měsíc autorského čtení Kateřina Šedá. Autor žije v Tbilisi a v Káthmándú a knihu Namaste věnoval své východní zkušenosti a objevení buddhismu. V Nepálu prožil šest let.

Je zaníceným dobrodruhem. „Nikdy nezastavím na jednom místě a vím, že je to jen dočasně. Na zemi je spousta lidí, ale pouze v Nepálu jsem se mezi nimi cítil jako doma. Myslím, že je to místo, kde můžete strávit celý život,“ říká.

„Přišel jsem sem, řekl jsem, že je to můj domov, že tady chci žít a umřít. Byl jsem ve třiceti zemích a nikdy jsem se necítil tak dobře. Nikdy jsem nebyl tolikrát jako v Nepálu.“

„Nepál je čerpací stanice, do které vstoupíte jako do čisté energie. Jedná se o elektrárnu, její vzduch je naplněn kladnou energií,“ tvrdí.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...