Autorské čtení 2017? Básníci musí mít na pódiu bicí. Gruzínská hvězda nezapadá

- MAČ 2017 - 07. 08. 17

Letošní Měsíc autorského čtení v kostce: básník se umí živit slovem – učitelé, novináři, textaři. Mezinárodní festival hostil Gruzínce a na scénu je zavedl kromě tuzemců ke Slovákům, Polákům, Ukrajincům. V řeči měst: Brno, Košice, Ostrava, Wrocław a Lvov.

Hned první hrdina zabral: Gruzín Dato Turashvili vzpomněl na dobu džínové generace a hrůzu života v Sovětském svazu, Jaroslav Erik Frič se vrátil na pódia po dlouhé nemoci a opět zazněl jeho vznosný a zvučný hlas. Lyrika se začala otáčet i v Ostravě: básnířka Mariam Tsiklauri vnesla do ostravského života prostý, ale těžký dotaz: „Co řekneme svým dětem, / až se vrátíme ze světa, / až se vrátíme z války“ – napsal Ostravan.cz.

Gruzínský spisovatel Beso Khvedelidze zavedl posluchače do Nepálu na místo, kde našel svůj smysl života. A literární esa padala jako při mariáši: Vít Kremlička, Marek Vadas, který představil příběh utečence dětskýma očima.

Ostravsko-opavský Valach Jakub Chrobák odmoderoval většinu gruzínských autorů a sám naživo obdivuhodně tlumočil z ruštiny. Bekha Khurchuli v Ostravě přiznal, že při natáčení úvodního videa měl strašnou kocovinu, proto tam vypadá tak přešle a zamračeně.

Fenomén Michal Viewegh nezapadl. Polskému Zwrotu vysvětlil, že beletrie byla, je a bude doménou žen. „Mohu říct, že na autorských čteních nejčastěji vídám ženy. Není to nic neobvyklého, protože asi sedmdesát procent čtenářů beletrie jsou ženy,“ vysvětlil prozaik.

https://www.facebook.com/absinthovyklubles/posts/751783635009245

Hosty letošního ostravského MAČe jezdí z Karviné vyzpovídat i redaktorka časopisu Zwrot.
http://zwrot.cz/tag/miesiac-spotkan-autorskich/

Článek o MAČi v Ostravanu 29. 7.: http://www.ostravan.cz/41850/mac-speje-k-vrcholu-novinar-witkowski-popsal-polsky-navrat-k-totalite-a-basnik-hruska-uvede-novou-knihu/

 

„Gruzínci jsou hrdí vlastenci i temperamentní kosmopolitní společníci, takže v roli hlavních zahraničních hostů Měsíce autorského čtení hrají střídavě obě role. Někdo má potřebu emotivně vyprávět o národní hrdosti nespoutaných synů Kavkazu,“ napsal Ivan Motýl na webu Ostravan.cz.

Byl to on, kdo pojmenoval nehranou znělku letošního festivalového konání: „Válka, nesvoboda, totalita, demokracie… To jsou slova, která aktéři festivalu MAČ denně opakují, neboť pořád platí, že spisovatelé musí být svědomím národa,“ trefil Motýl v narážce nejen na Gruzínce, ale i na Ukrajince, kteří na MAČi četli.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...