Arne Ruset: Úřední hodiny psaní od 8.00 do 14.00 pondělí až pátek

- Norský příběh - 14. 11. 23

Norský psychiatr, spisovatel a básník Arne Ruset se narodil se v roce 1951, vystudoval psychologii a sociologii na Univerzitě v Bergenu a medicínu na Univerzitě v Tromsø. Žije v Molde a píše poezii, knížky pro děti, povídky i romány.

Na literární scéně debutoval v roce 1973 sbírkou básní Spelemannslaget Love (Šumařský spolek Love), od té doby získal řadu ocenění, mimo jiné i Cenu norských kritiků za dětskou literaturu.

Ve svém díle se soustřeďuje na vztahy mezi pracovním životem, společenskými kontakty, osobnostním vývojem a normalitou. Častým motivem je osamělá lidská existence a únik před realitou pomocí představivosti a snění, které mají samotu kompenzovat.

Arne Ruset vedl stovky rozhovorů s lidmi trpícími demencí. A napsal o této diagnóze román Eg kom ikkje heim før det vart natt (Nedostal jsem se domů, dokud byla noc). „Vypravěč románu onemocněl demencí. Kniha popisuje, jak prožívá, že se svět kolem něho mění v souladu s jeho funkčním postižením. Kniha je také o výzvách, se kterými se zdravotní systém může potýkat v péči o pacienty s demencí, a také o tom, jak náročná může být demence pro blízké příbuzné,“ popsal dílo autor.

„Jako geriatrický psychiatr jsem se asi 15 let zabýval hodnocením a léčbou demence. Během těchto let jsem měl stovky rozhovorů s lidmi s demencí, a proto jsem se rozhodl napsat o tom knihu,“ uvedl.

Podle Ruseta je hlavním sdělením románu upozornit na člověka, který za nemocí stojí. „Především tedy upozornit na osobu, která stojí za demencí,“ řekl.

Literát nejen při psaní tohoto díla staví na neobyčejném soustředění a pracovní morálce. „Snažte se pracovat extrémně systematicky: Úřední hodiny psaní od 8.00 do 14.00 pondělí až pátek. Nenechte se během práce na textu ničím rušit,“ poradil svým kolegům.

Není bez zajímavosti, že autora velmi inspiruje jeho syn, který píše básně. „Kdo mě nejvíc inspiroval k tomu, abych se stal lepším spisovatelem? Posledních deset let to byl bezpochyby můj syn, básník Endre Ruset.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...