Anna Gruver: Žena musí být jeden z nás

- Vojna jedna báseň - 20. 03. 24

Básnířka, prozaička, esejistka a překladatelka Anna Gruver kvůli válce přerušila svá studia na Literárním institutu Maxima Gorkého v Moskvě. Před válkou v roce 2022 žila Anna v Charkově a Kyjevě, kde žije dnes.

Uprchla ze svého domova v Doněcké oblasti kvůli ruské invazi, která začala v roce 2014, aby záhy opustila i svůj nový domov, Charkov, když se na začátku rozsáhlé invaze dostal pod těžké bombardování. Studuje hebrejistiku na Jagellonské univerzitě v Polsku.

Anna Gruverová na začátku války pracovala jako dobrovolnice v krytu v Dněpru a v sirotčinci evakuovaném z Kyjevské oblasti do Lvova. V roce 2023 pracovala jako projektová koordinátorka ukrajinského projektu a jako asistentka ve vzdělávacím oddělení Židovského muzea v Haliči (Krakov, Polsko).

Narodila se v roce 1996 v Doněcku. Je autorkou knihy básní vydané roku 2019 – Na vaši žádost nebylo nic nalezeno (přeložený název). Její básně byly přeloženy do angličtiny, polštiny, hebrejštiny, rumunštiny, litevštiny a ruštiny a byly publikovány v časopisech Sho, F-letter, na mediálních stránkách Litcentr, Soloneba a na dalších fórech.

Gruver překládá eseje a současnou poezii z ukrajinštiny do polštiny a naopak. Přeložila knihu Katie Ferris Boysgirls z angličtiny do ukrajinštiny (2021).

V roce 2019 získala třetí cenu v prestižní literární soutěži pro mladé spisovatele „Smoloskyp“. Byla spolueditorkou bilingvního básnického časopisu Paradigma (2019–2021).

Gruver také publikoval rozhovory se slavnými ukrajinskými spisovateli, jako například Lyuba Yakmchuk, Iryna Shuvalova, Ostap Slyvynsky, Oksana Lutsyshyna.

Spolu s Olenou Huseinovou odmítly vystoupit na festivalu Prima Vista, který se konal v Estonsku, když se dozvěděly, že se jej zúčastní i rusko-izraelská spisovatelka Linor Goralik.

Její první román Її порожні місця (Její prázdná místa) vyšel na podzim roku 2022. V současné době pracuje na dokumentárním cyklu Я просто хочу поділитися моментом (Ráda bych se podělila o moment) a na novém románu Нерухомість (Nemovitosti) o životě ukrajinské mládeže v časech ruské agrese.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...