Anna Bolavá: Když je hledání klíče příběhu jen a jen na čtenáři

- - 23. 10. 20

S autorským pseudonymem Anna Bolavá získala coby autorka novely Do tmy v roce 2016 cenu Magnesia Litera za prózu. Kniha byla přeložena i do ukrajinštiny. Pod tímto pseudonymem píše Bohumila Adamová, která vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pracovala v Ústavu pro jazyk český.

Do literatury vstoupila v roce 2013 básnickou sbírkou Černý rok. O její prozaické prvotině Petr Nagy napsal: „Anně Bolavé se podařilo vystavět na půdorysu jednoho lidského osudu dramatický příběh, jenž mírou užité symboliky a přímočarostí své zápletky připomíná spíše pokus o moderní mýtus.“

A další kladná hodnocení na sebe nenechala dlouho čekat. „Do tmy je skvělou sondou do vesnického života v 21. století a v epizodních příhodách nese mnoho z dramat jen zdánlivě obyčejných postav. Hlavně je ale důkazem, že román má co říci i dnes,“ napsala třeba o autorce Lucie Tučková.

„Kniha má zvláštní napětí, nic není explicitně vyloženo, hledání klíče je na čtenáři,“ uvedli porotci ceny Magnesia Litera v roce 2016.

Její román Ke dnu podle recenzí „začíná tam, kde Do tmy skončilo. Místo jedné nemocné duše studuje psychologii celého maloměsta – včetně přilehlých močálů, ve kterých leží tělo mrtvé ženy“.

Anna Bolavá v rozhovoru přiznala, že chuť na psaní další knihy se objevil po dopsání té předchozí. „Postavy z maloměsta si možná o sobě myslí, že jsou něco víc. Není jich tolik, všichni se dobře znají, a přesto o sobě třeba neví nic. Proto vznikají nejrůznější nedorozumění. Ale maloměsto nemůžeme popsat takhle stručně, je to hlubina, do které můžete pronikat celý život,“ uvedla Bolavá.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...