Alena Mornštajnová:

- Novinka - 12. 11. 19

Spisovatelka Alena Mornštajnová se narodila v roce 1963 ve Valašském Meziříčí. Vystudovala angličtinu a češtinu na Ostravské univerzitě. Pracuje jako učitelka anglického jazyka a překladatelka.

Vydala tři romány (Slepá mapa, 2013; Hotýlek, 2015; Hana, 2017) a knížku pro děti Strašidýlko Stráša (2018). „Když začínám psát, znám přibližně směr, kterým se bude příběh ubírat,“ říká. „Ale nikdy nevím úplně přesně, jakou cestou mě postavy k cíli dovedou. A to je na psaní to nejzajímavější. Jsem ráda, že pro mě psaní není povinnost nebo nutnost. Nevisí nade mnou hrozba termínů, a pokud bych se rozhodla, že psát nebudu, tak nemusím.“

Její poslední titul – Tiché roky – jsou nyní Knihou roku. A dohánějí její román Hana z roku 2017, prodalo se jich totiž už víc než 50 tisíc výtisků

Tiché roky, nejnovější kniha jedné z nejúspěšnějších českých spisovatelek, se staly vítězem prvního ročníku čtenářské ankety Kniha roku. Cenu vyhlásil letos poprvé nadační fond Čtení tě mění.

Do hlasování se zapojilo téměř 48 tisíc čtenářů. Kniha Aleny Mornštajové vyšla letos v dubnu v nakladatelství Host. A za půl roku prodalo se jí už více než 55 tisíc výtisků. V soutěži se stala také Společenským románem roku.

„Tiché roky jsou intimním příběhem z prostředí jedné rodiny. A podle samotné autorky jsou o síle slov a také o tom, jak ničivou zbraní dokáže být v našich životech to všechno nevyslovené,“ uvedli zástupci vydavatele.

„Jsem sama zvědavá, jaký bude mít kniha mezi čtenáři úspěch. Hana to není, nemůžu psát pořád stejné knihy,“ říkala před vydáním Tichých roků Mornštajnová.

Její Hana také zaznamenala fenomenální úspěch a udělala ze spisovatelky hvězdu – v prodejích překročila hranici 100 tisíc výtisků. Celkově se prodalo už 240 tisíc tištěných knih Aleny Mornštajnové. Ta přitom svou první knihu Slepá mapa vydala až po padesátce, v roce 2013. 

„Tiché roky jsou mezi čtenáři úspěšné, celkem více než tři měsíce například vedly v prodejnosti na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů a i na Databázi knih si vedou skvěle, momentálně mají přes dva tisíce hodnocení a 91 procent. Hana se drží na 95 procentech a má více než 6 tisíc hodnocení," uvedli v Hostu.

„Úspěch Tichých roků mě těší a mám z něj radost. Zároveň je to pro mě i trochu překvapení. Hana totiž byla silná svým tématem a Tiché roky jsou přeci jen spíše intimním dramatem,“ dodává slavná autorka.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...