Adolfo García Ortega: Zlo má v sobě kreativitu, sofistikovanost a perverzitu

- - 11. 11. 20

Portrét španělského spisovatele a překladatele Adolfa Garcíi Ortegy natočil na 17. ročníku festivalu Měsíc autorského čtení režisérka Ewelina Pawlus. Španělská čítanka je dokumentární cyklus, v němž šestnáct předních českých, slovenských a polských režisérů vypráví příběh jednoho španělského spisovatele a jeho díla.

„Historie už mnohokrát ukázala, že zlo nelze vymýtit. Ale lze jej poznat a zmírnit. Přesto má v sobě zlo kousek kreativity, sofistikovanost a perverzitu,“ pronesl ve filmové čítance Větrných mlýnů.

Projekt vznikl v koprodukci vydavatelství Větrné mlýny a tří veřejnoprávních televizí z Česka (ČT), Polska (TVP) a Slovenska (RTVS). Literární cyklus Španělská čítanka představil šestnáct španělských autorů, kteří se v červenci 2016 zúčastnili literárního festivalu Měsíc autorského čtení.

Adolfo García Ortega je spisovatel, překladatel z francouzštiny a katalánštiny, který se narodil v roce 1958 ve Valladolidu.

Inspiraci hledá ve svém rodném městě. „Pravidelně se na toto místo vracím, píšu o něm a jeho obyvatelích, popisuji jeho provinční charakter, který je jakousi kategorií mikrokosmu. Město se v posledních letech hodně změnilo, vyrostlo a pozvolna omládlo. Valladolid, který jsem poznal v dětství a mládí, už téměř neexistuje a já v téhle nepřítomnosti cítím románovou atmosféru. Možná proto tohle město dalo světu tolik básníků a spisovatelů,“ napsal.

V osmdesátých letech začal působit jako novinář se zaměřením na kulturu a literární kritiku, spolupracoval s nejvýznamnějšími deníky a literárními časopisy. Je autorem povídek, básnických sbírek a románů, mezi nejuznávanější patří například Café Hugo (1999; 2007), Lobo [Vlk] (2000) či El mapa de la vida [Mapa života] (2009).

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...