Ziemowit Szczerek: Mladí Češi jezdí do Polska stejně rádi jako mladí Poláci na Ukrajinu

- Polsko od moře k moři - 02. 06. 20

Už brzy Přijde Mordor a sežere nás... To by mohl být dobrý prodejní slogan knihy na vánoční stůl. Z produkce brněnských Větrných mlýnů. Její autor Ziemowit Szczerek četl na MAČi v roce 2015.

Po „nesmlouvavé“ próze Davida Zábranského Za Alpami, je to další kniha reflektující dění současnosti. Jejím autorem je spisovatel a publicista: zářivá hvězda polské literatury Ziemowit Szczerek. Celý název je Přijde Mordor a sežere nás aneb tajná historie Slovanů.

Vydavatelé ji popisují jako „on the road“ na východoevropský způsob. „Jako znamenitý pozorovatel a talentovaný stylista líčí ukrajinské reálie s břitkým humorem a nadsázkou. Nečekejte postsovětskou uniformitu a nudu, Ukrajina Szczerekovýma očima je nečekaně barvitá a exotická.“ Větrné mlýny upozorňují na to, že ukrajinské komplexy a historické nesebevědomí se téměř ve všem podobají české povaze...

Gonzo žurnalistika

Má formu prvotřídního vyprávění – bez tvrzení o objektivitě, kde je často reportér součásti příběhu.

Ziemowit Szczerek se narodil v roce 1978 v Radomu. Pracuje také jako překladatel. Vystudoval práva a politologii. Píše prózu: Przyjdzie Mordor i nas zje, 2013, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, 2013 a Siódemka, 2015. Je fanouškem moderních dějin střední Evropy a gonzo žurnalistiky. Do polštiny přeložil esej Huntera S. Thompsona The Kentucky Derby Is Decadent And Depraved.

„Po verzi ukrajinské, maďarské, německé a neoficiální anglické a ruské se pro vydání knihy rozhodly Větrné mlýny. To je dost vtipné, protože pokud jsem slyšel, mladí Češi rádi jezdí do Polska podobně jako mladí Poláci jezdí na Ukrajinu,“ napsal autor na svém facebookovém profilu.

„No, a najednou tam byl. Můj Bože. Obrovský Ježíš stál na kopci připomínajícím jakousi gigantickou skalku. Skalní zahradu. Ejakulaci poutní vesničky. Samo ježíšoidní monstrum bylo akumulací této ejakulace. Vypadalo, jako by bylo vyrobeno z papírové hmoty, a koruna nasazená na hlavu jako vystřihovánka předškoláka. Srovnání s Ježíšem z Ria bylo spíš vtipem, něco jako podomácku vyrobený traktor ve srovnání s maybachem.“ To je ukázka stylu gonzo fejetonu Ziemowita Szczereka, který otiskl časopis Plav

Loading...