Ukrajina 22: Oksana Stomina

- Ukrajina 22 - 07. 08. 22

Spisovatelka Oksana Stomina pochází z ukrajinského Mariupolu. Píše poezii a prózu, míchá beletrii s dokumentem.  

Nyní se věnuje hlavně válce a Ukrajině bránící se proti ruské agresi. “Když v roce 2014 začala válka, psala jsem o ní až o rok později. Téměř rok jsem byla zaražená a nemohla jsem psát třeba poezii. Po poslední agresi jsem začala jpsát básně v krytu, v naprosté tmě: šetřili jsme energii, protože jsme ve městě nic neměli, byla to skutečná ekologická katastrofa. Šetřili jsme baterky, baterie a napájecí zdroje, šetřili jsem zápalky. Byli jsme většinou v úplné tmě a v ní jsem slepě psala, dělala si poznámky, protože jsem věřila, že je to velmi důležité.” 

___________   

   

Projekt Ukrajina 22 vznikl s finanční podporou Statutárního města Brna v rámci Měsíce autorského čtení 2022. Video bylo vytvořeno ze záznamu Větrných mlýnů v audiovizuální produkcí KoPro (www.kopro.team).   

Měsíc autorského čtení (MAČ) je největším středoevropským literárním festivalem, který je doma v Brně. Rozšířil se odsud do dalších měst, mimo jiné také ukrajinského Lvova. V roce 2015 přivítalo Brno (a další festivalová města) 31 současných ukrajinských spisovatelů, od té doby jsou každoročně Ukrajinci součástí hlavní tuzemské literární události.   

Kvůli vojenské ruské agresi na Ukrajině se MAČ 2022 nemohl konat ve Lvově. Pořadatelé festivalu z Větrných Mlýnů jsou ovšem solidární s ukrajinskými spisovateli, překladateli a pořadateli leterárních akcí a připravili speciální edici MAČe. Ta má mimo jiné za svůj cíl přinést českému publiku informace o dění na Ukrajině prostřednictvím řady zajímavých osobností.   

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...