Ukrajina 22: Julia Musakovska

- Ukrajina 22 - 16. 07. 22

Julia Musakovska je ukrajinská básnířka, narozena 9. července 1982,. Pracuje jako publicistka a překladatelka ze švédštiny, je členka ukrajinského PEN klubu. 

Juliiny básně shrnují pocity komplexního života, představují lyrické hrdiny, kteří si volí svobodu, kteří se učí vnímat sebe sama.   

Básnířka píše: „Bůh svobody vám dává klíče od všech dveří, ale nechává vás na pokoji s tím, co je za nimi. Svoboda je právo volby. Odpovědnost za důsledky této volby je nevyhnutelná, ale její existence je nejvyšší hodnotou, kterou příliš často považujeme za samozřejmost....” 

"Příběhy o volbě své cesty, které z různých důvodů zůstávají nepovšimnuty, se ztrácejí v houští událostí, faktů a jmen, rozplývají se ve víru všedního dne. Tyto texty jsou jako upřímné konverzace ve vzduchu bludné rádiové vlny." 

 

___________   

   

Projekt Ukrajina 22 vznikl s finanční podporou Statutárního města Brna v rámci Měsíce autorského čtení 2022. Video bylo vytvořeno ze záznamu Větrných mlýnů v audiovizuální produkcí KoPro (www.kopro.team).   

Měsíc autorského čtení (MAČ) je největším středoevropským literárním festivalem, který je doma v Brně. Rozšířil se odsud do dalších měst, mimo jiné také ukrajinského Lvova. V roce 2015 přivítalo Brno (a další festivalová města) 31 současných ukrajinských spisovatelů, od té doby jsou každoročně Ukrajinci součástí hlavní tuzemské literární události.   

Kvůli vojenské ruské agresi na Ukrajině se MAČ 2022 nemohl konat ve Lvově. Pořadatelé festivalu z Větrných Mlýnů jsou ovšem solidární s ukrajinskými spisovateli, překladateli a pořadateli leterárních akcí a připravili speciální edici MAČe. Ta má mimo jiné za svůj cíl přinést českému publiku informace o dění na Ukrajině prostřednictvím řady zajímavých osobností.   

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...