Skříň plná ručníků aneb Milá Mácho a Jarek Nohavica

- - 11. 08. 20

Koronavirový ročník Měsíce autroského čtení měl to nejlepší, nejsledovanější, nejzajímavější, netradiční, náhodné a překvapivé na konci a na začátku. Jednoduše: třeba Jan Novák a Milá Mácho. Událostí bylo mnoho a pomylsným vrcholem byly pro Větrné Mlýny a básnířku Zuzanu Gabrišovou křest antologie ženské poezie nazvaný trefně Milá Mácho... Zvláště když ženské četli hlavně brněnští básníci a taky písničkář Jarek Nohavica, který knihu pokřtil.

Zuzana Gabrišová
Narodila se v roce 1978 v Brně, studovala Filozofickou fakultu MU v Brně, učila, věnovala se překladu, sedm let zen-buddhistickou mniškou v Jižní Koreji. Pracovala jako pečovatelka a obhájila dizertaci věnovanou surrealistkám. Vydala čtyři básnické sbírky: Samá studna (2019), Ráno druhého dne (2015), Těžko říct (2013) a O soli (2004). Je autorkou antologii českých básnířek Milá Mácho (Větrné mlýny, 2020).

ení to otázka genderu, ale poezie, upozornili nakladatelé. A ocitovali verše: "Opít sebe, opít všechny, / kteří mají chuť se zpít..." Dvojverší Lili B. Novákové vystihuje podstatu a důvod vzniku antologie. "Je možné v ní hledat a nacházet — autorky, nebo jen jednotlivé básně. Je možné objevit jména, o kterých jsme nevěděli… a která zase zapomeneme," popsali vydavatelé tento výbor ze zhruba půl ticícovky zmiňovaných, básnířek.

"Ne všechny se do antologie vešly," upozornila Zuzana Gabrišová festivalovou veřejnost na letošním Měsíci autorského čtení v Brně.

Poldle Větrných mlýnů jde především o možnost, poznat jména, "kvůli nimž půjdeme do knihovny, do antikvariátu nebo knihkupectví a budeme hledat, půjčovat si a kupovat. A znovu je číst. Jsou i jména, která zařadíme do čítanek, recitačních večerů a příruček dějin literatury. Vrátíme je do literárního kontextu, kam patří a odkud se vlivem různých okolností ztratila."

"A není to otázka genderu, ale poezie," upozoňují nakladatelé. "Antologie samy o sobě jsou výborná věc, některé jsou tematické, některé regionální… Editorka této knihy, sama básnířka, vybírá z toho, co je jí blízké a o co se chce podělit s ostatními. Shodou okolností se věnuje básnířkám. A je to čirá krása." 

"Do antologie jsem zařadila autorky existující sbírky — mohla být vydána vnakladatelství nebo jako bibliofilie, e-kniha, či vlastním nákladem," poznamenala jediná editorka publikace. "Chtěla jsem někoho k sobě," vysvětluje v debatě na čtení v brněnském divadle na Provázku (viz video u tohoto článku).

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...