Peztr Kabeš: Buď – a nebe čili Buď – a nebo

- MAČ 2021 - 15. 06. 21

MAČ neboli literární festival Měsíc autorského čtení poběží letos v červenci po dvaadvacáté. Tradičně v Brně, Ostravě, nebo Lvově, u příležitosti slovenského ročníku však bude mít svou premiéru také v Bratislavě. MAČ 2021 navštíví spisovatelé ze Slovenska, ke slovu se dostane i Island, čestný host v příštím roce.  

Islandský ročník podpořily Fondy EHP a Norska. „Letošní MAČ se měl nést v islandských barvách, ale nakonec nebude. Rozhodli jsme se, že Měsíc autorského čtení s čestnými hosty, spisovatelkami a spisovateli z Islandu, posuneme na příští rok. Hrozilo, že někteří autoři se budou bát cestovat, třeba i z obavy, že by po návratu museli do karantény. Takže jsme řešili, jestli riskovat, že nepřivezeme ty nejlepší nebo bychom se museli uchýlit do onlinového prostoru, kterého jsou tuším už lidé přesyceni. V plné síle, jak doufáme, přivítáme islandské autory v červenci 2022. A letos jsme sáhli do domácích zásob a čestnými hosty budou autoři slovenští, naopak v Bratislavě čeští,“ řekl programový ředitel festivalu Petr Minařík.  

 „Je to produkčně snadnější, ačkoliv dramaturgicky to bylo náročnější, ještě nikdy se nám nestalo, abychom tak dlouho seděli na finálním seznam, v případě Slováků bylo zkrátka z čeho vybírat. Ačkoliv literatura našich sousedů se v Česku objevuje na festivalech, veletrzích i během samostatných autorských čtení, tak v našem případě půjde o naprosto unikátní prezentaci jedné velké současné slovenské generace, ačkoliv to generační je ukryto v přítomnosti, tak jako vždy bude výběr pestrý žánrově, ročníkem narození, přijedou autorky a autoři populární, stejně jako se našemu publiku pokusíme objevit nová jména. Slovenský MAČ v Brně a Ostravě bude také setkáním dvou linií: české a slovenské, takže půjde i o velké propojení obou literatur, možná nevětší od časů rozdělení federace,“ doplnila ho dramaturgyně Renata Obadálková. 

„Ani Islandu jsme se nevzdali úplně, v rámci onlinové programové linie Comming Next se islandské literatury dotkneme dosti silně. Bude to neodolatelná pozvánka na příští rok,“ dodala Obadálková.  

Pro Měsíc autorského čtení, který dnes patří mezi nejvýznamnější literární akce v Evropě, se všeobecně vžilo označení MAČ. Básník Petr Hruška, který, společně se synem Františkem, bude jedním z těch, kteří české písemnictví budou letos reprezentovat na Slovensku. 

„MAČ nabízí možnost během jediného měsíce vidět, slyšet a uvědomovat si, jak nesmírné jsou rozdíly nejen mezi jednotlivými autorskými poetikami nebo kvalitami děl, ale jak nesmírné jsou rozdíly mezi jednotlivými autory. Když je člověk v roli moderátora (což bývá i můj případ), který vystupující uvádí, klade jim otázky a jinak je opečovává, má nedocenitelnou možnost – vidět ty lidi zblízka nejenom při čtení, ale i před ním a po něm. Každý se před čtením nějak jinak „drží futer“, neboť si právě znovu uvědomuje, že to, co má přijít, nebude žádná maličkost. Každý je po čtení nějak jinak křehký, protože právě skončil jeho pokus být druhým blízko a výsledek je vždycky nejistý. Hodně se mluví i mlčí, někdy pije, někdy hádá nebo seznamuje, někdy směje, ale viděl jsem i slzy. MAČ je dobrý zápas,“ řekl Hruška.  

„Autorská čtení jsou většinou milé společenské příležitosti, kolorit literárního života. Pro autory i publikum jsou ale též příležitostí k významnějšímu osobnímu zadostiučinění, resp. zážitku, což se týká zejména těch spisovatelů, kteří jsou hereckého, případně prorockého založení. Letos by do této kategorie mohl zapadnout například Milan Uhde, Petr Stančík, nebo Lucie Faulerová. Případně jejich kolegové ze Slovenska Etela Farkašová, Katarína Kucbelová, či Ondrej Štefánik,“ doplnil Petr Minařík. 

„Někdy dochází i k zajímavým proměnám osobnosti. Například zesnulý básník Petr Kabeš, v běžném styku spíše plachý, se při veřejné recitaci jevil úplně opačně. Právě Petrova krátká báseň „Buď – a nebe“ inspirovala naši grafičku Kateřinu Wewiorovou k layoutu letošního ročníku. Překlad této básně do slovenštiny zní: „Buď – a nebo“ [buď a něbo]. Různé významy si každý domyslí sám. Petru Kabešovi, který na MAČ jezdil a překladateli a básníku Jiřímu Červenkovi, který z tohoto světa odešel teď v květnu, letošní ročník věnujeme,“ dodal Minařík.  

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...