Petra Dvořáková: Jednoduše vezmete karty, které vám zůstaly, a pokusíte se s nimi hrát dál

- Próza - 13. 09. 23

Petra Dvořáková se narodila v roce 1977 ve Velkém Meziříčí a literární obec oslovila svou knihou rozhovorů Proměněné sny (2006), za které obdržela cenu Magnesia Litera. 

Pozornost si získaly i její další tituly – biograficky laděný Já jsem hlad (2009) a Sítě, příběhy (ne)sebevědomí (2016). Kniha Julie mezi slovy (2013) byla oceněna Zlatou stuhou za nejlepší beletristickou knihu pro mládež. Pro mladé čtenáře napsala také knihy Flouk a Líla (2015) a Každý má svou lajnu (2017). Její román Dědina (2018) se zařadil mezi nejprodávanější a nejoceňovanější tituly české prózy. 

Dvořáková vystudovala střední zdravotnickou školu a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Čtyři roky strávila v klášteře, pracovala jako zdravotní sestra, nyní působí jako spisovatelka, publicistka a scenáristka.  

„Jsem přesvědčená, že můj život je šťastný a žiju ho ráda,“ říká. „I když v něm byly tak těžké věci. Protože i když vás tyhle zkušenosti lámou, pořád vám zůstává volba: buď zbytek života pronaříkáte, jaké nespravedlnosti se vám staly a proč právě vám, nebo jednoduše vezmete karty, které vám zůstaly, a pokusíte se s nimi hrát dál.“ 

Nakladatelství Host vydalo román Petry Dvořákové nazvaný Chirurg. „Ve své novince autorka nahlíží do profesního prostředí, které osobně poznala v praxi, po absolvování střední zdravotnické školy,“ popsali vydavatelé z Brna. „Čtenáře zavede do prostředí chirurgického oddělení nemocnice kdesi na periferii. Právě tam totiž začíná příběh lékaře Hynka Grábla.“ 

„Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá chirurg Hynek Grábl v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. 

Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky nese on i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. „Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku,“ naznačují vydavatelé. 

Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? 

„Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno,“ uvedli Hosté v tiskové zprávě. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...