Petr Čichoň: Lidé mají představu, že architektura je umění stejně jako poezie

- MAČ 2020 - 07. 08. 20

Když Petr Čichoň pokřtil v ostravské Fiducii svou knihu Lanovka na Landek, měl před sebou ještě vystoupení na Měsíci autorského čtení v Brně. Svůj nový román básník, spisovatel a trubadúr napsal spisovnou češtinou, částečně v prajzském nářečí. Životy Prajzáků, tedy obyvatel Hlučínska, Čichoně stále zajímají, i když se z rodného kraje před lety odstěhoval do Brna. Z Ostravy a Slezska nicméně stále čerpá témata básnická, prozaická i hudební.

„Když jsem tu chodil na průmyslovku, byl hrozně populární folk. Mnozí se něco pokoušeli skládat a i já jsem se folku dlouho věnoval. Poezii jsem ale dělal zvlášť a s hudbou ji nespojoval. Když jsem ale po vysoké škole na konci devadesátých let nastoupil v Brně jako redaktor do redakce nakladatelství Vetus Via, básník Jiří Kuběna mi řekl, že mé texty jsou nadějnější než poezie. Vzal jsem ho vážně a tématem zhudebněné poezie se začal zabývat,“ popsal Čichoň začátky svých básnických vystoupení s loutnou pro Český rozhlas.

Svou novinka napsal zhruba deset let po vydání prozaické prvotiny - Slezském románu. Lanovka nad Landekem se odehrává v blízké budoucnosti a autor použil recept detektivního příběhu s politickým podtextem a hlavně "odkazuje k lokální slezské identitě". „Evropská unie ze začátku kladla důraz na regionalitu, což vyvolává různé rozmíšky. Na povrch se dostávají témata, která byla dlouho schovaná, a já se toho chopil ve fiktivním příběhu,“ řekl v pořadu Vizitce.

Petr Čichoň se na festivalu Měsíc autorského čtení při oblíbené debatě se čtanáři přiznal, proš stále nepíše o Brnu, kde žije. Nejde mut o, odpověděl. Vystudovaný architekt pracuje ve vlastním ateliéru a píše jen ve volných chvílích. „Lidé mají představu, že architektura je umění stejně jako poezie. Ona je to ale ve skutečnosti manažerská, logistická a technická práce, navíc s velkou odpovědností. Když se nepovede báseň, nikomu to nevadí, architekt si ale chybu nemůže dovolit,“ prozradil v rozhlase.

Loading...