Nad světem bdí především otázky charakteru

- Rozhovor - 21. 10. 21

Gaye Boralioglu je turecká prozaička a scenáristka. Narodila se v roce 1963 v Istanbulu. Už během univerzitního studia filozofie psala scénáře k televizním seriálům, jako byl populární Bir Istanbul Masali (Istanbulská pohádka) nebo Kapaliçarşi (Velký bazar). Je autorkou předlohy k celovečernímu filmu Eylül Firtinasi (Zářijová bouřka).

Své povídky shrnula v knize Mübarek Kadinlar (Požehnané ženy) a popisuje v ní životy obyčejných lidí zasazené do společnosti stále ještě sevřené patriarchalismem, nacionalismem a státním autoritářstvím.

Boralioglu vydala i několik románů, mezi nimi Aksak Ritim (Kulhavý rytmus), který je působivou „romancí“ o cikánské rodině žijící v jedné z chudinských čtvrtí Istanbulu, nebo brilantní detektivní příběh Meçhul (Neznámý pohřešovaný).

„Snažíme se hledat slova obehnáni pravdou a lží, naše naděje mizí za oblaky, stojíme v obavách, co přinese zítřek,“ píše o složité situaci spisovatelů v současném Turecku.

Turecká prozaička a scenáristka se zamýšlí nad složitými vztahy Turecka a Evropy, nad nejednoznačným vztahem Východu a Západu a nad pozitivním vlivem literatury na dění ve světě. 

V románu Dole od světa popsala konflikt mezi otcem a synem, jemuž je na vině současný stav. „Je to pomsta, kterou jsme postižení kvůli mnoha věcem, na které si dnes stěžujeme. V tomto smyslu mohu říci, že je to román o pomstě,“ řekla autorka.

„Snad je možné postihnout ducha doby tím, že se díváme dolů na svět. Nad světem bdí především otázky charakteru. Spíše pokrytecké, ale vytrvalé, a to vždy při pohledu na důvody, které zmiňují všichni ti postižení. Jde o jakési státy, které se rozšířily v mnoha z nás, jsou o beznadějné mentalitě dnešních stran. Na druhé straně je v této knize i ten pocit osamělosti, kterou vnucuje životu moderní společnost,“ poznamenala romanopiska.

Zaobírá se i postavením žen v tradiční patriarchální společnosti. „Je možná snadnější vyjádřit mužské násilí a viditelnou dominanci mužů. Ale to není všechno. Současný stav mužství má pro ženu těžké následky, které je obtížné popsat, ale i popírat. Jde o tajné násilí, kterého je těžké si všimnout, nebo přesně popsat. Je to ambivalentní, podezřelé násilí, které v člověku zanechává stopy nečistého svědomí. Možná, že to pro řadu mužů nic neznamená, ale většina žen ví velmi dobře, oč jde.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...