Hana Lundiaková: Ghetta hýbou médii a světem

- Novinka - 20. 01. 21

Písničkářka, rockerka, textařka a literátka Hana Lundiaková vystupuje také pod svým uměleckým pseudonymem Stinka. Narodila se v roce 1978 v Broumově. Studia bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nedokončila. 

Věnuje se hudbě: hrála na akordeon v kapelách Tři sestry a Rudovous, pod pseudonymem Stinka vydala například CD (Krrrva!, 2013; Bído, čau..., 2015). Věnuje se beletrii: debutovala povídkovým souborem Vrhnout (2010), následovaly novela Černý Klarus (2012) a román Imago. Ty trubko! (2014). „[Lundiaková] nabízí vyprávění barbarské, křiklavé, emoční, fragmentární. Má větší talent než kterákoli jiná mladší česká prozaička,“ pochválil autorku a její román Petr A.  

Nyní vychází ve Větrných mlýnech její novinka Co je ti do toho. “Toto je proměna, nádherná a drsná Verwandlung. Co je ti do toho není příběh jakéhosi erotikou nabitého heterosexuálního vztahu či milostného trojúhelníku. Je to obsese. Obsedantní touha porozumět tomu druhému a sobě, a to za každou, možná i nejvyšší cenu. Tabu lásky mezi třináctiletým teenagerem a ženou v Kristových letech ukazuje nejenom na střet osobních hodnot, ale také na střet jazyka, řeči a kultur v rámci jedné pokrytectvím poznamenané společnosti,” zní anotace vydavatele. 

Ve svých dílech se tu a tam inspiruje Sudety, kam její Broumovsko také patří. “Broumovsko je pro mne to nejkrásnější místo na zemi, přestože se tam několik mých kamarádů v posledních letech rozhodlo spáchat sebevraždu, což svědčí o mnohém. Nežije se tam snadno, pokud se nespokojíte s každodenním sledováním televize. Broumov se ale právě teď vyplatí sledovat, děje se tam mnoho nového. Jednoho zázračného večera se dokonce rozsvítil celá desetiletí ponurý broumovský klášter, a to je předzvěst nových událostí,” řekl v rozhovoru s Ondřejem Bezrem na iDNES.cz. 

“Setkávám se s lidmi z prostředí ghett, těch kulturních, i sociálních a karierních. V Broumově bydlíme poblíž romského ghetta, i proto jsem se Romů zastala, když se o nich dost nevybíravým způsobem vyjadřovali lidé z okruhu současného vedení města. To mě naštvalo. V ghettech žije větší počet lidí, než si myslíme. V Japonsku je ghetto starců, kdo o něm ví? Kanceláře jsou ghettem, kdo by to byl řekl? Ghetto ve fitku, ghetto na facebooku, twiteru apod. Ghetta nyní hýbou médii a světem. Vše, co jsme zametávali pod postele, rvali do skříní, aby to nebylo vidět, se dožaduje světla.” 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...