Eva Klára Pospíšilová: Sexuální orientace není to jediné, co hrdinu definuje

- Novinka - 07. 01. 21

Upoutávkou na MAČ 2014 redakce MAČ365.cz uvedla novinku nakladatelství Větrné mlýny. Jedná se o knižní prvotinu autorské stáje Szabi.cz - Evy a Kláry Pospíšilové. Jmenuje se Pátá minuta je o nás.

Dva kluci: Ethan miluje výšky, lezení na staré balkóny, šplhání. Kai miluje moře. “Tihle kluci se navzdory okolnostem sblíží, najdou smysl v půlnočních debatách a v bezcílném potulování městem. Potom se ale úplnou náhodou ocitnou na opačné straně...” naznačuje anotace vydavatelství. 

“Pokoušíme se ve své tvorbě ukázat, že sexuální orientace není to jediné, co hrdinu definuje. Je to jen zlomek charakteristiky a světa. Když autor tvoří heterosexuální postavu, automaticky uvažuje o jejích vlastnostech. Když tvoří homosexuální postavu, často se spokojí s definicí „gay“, a tak by to být nemělo,” napsaly autorky o svém debutu na svém webu Szabi.cz. 

Píšící duet s pseudonymem Szabi hodně zaujal už povídkou Ve tři po škole. “Tehdy mě nadchlo nejen to, že někdo v českém literárním prostředí píše seriózní LGBT literaturu pro mládež, což je sám o sobě v českém prostředí lví podíl k všeobecné osvětě tohoto tématu... To nejlepší na té povídce ale bylo to, co se paradoxně LGBT vlastně netýkalo. Psychologie postav,” zhodnotila v diskuzi Femme Fragile. 

“Když jsem se dozvěděla, že vyjde Pátá minuta knižně, ani na chvíli jsem neváhala. Prostě jsem podle Ve tři ve škole věděla, že tyhle dvě holky umí psát. A nezklamala jsem se ani v nejmenším. Postavy měly opět skvěle vymyšlené pozadí...” popsala knižní debut Pátá minuta je o nás fanynka obou autorek. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...