Cosmin Perţa: Před první sbírkou jsme hodil do ohně dva svazky poezie

- Rumunská čítanka - 10. 02. 21

Literát Cosmin Perţa se narodil v roce 1982 ve Vişeu de Sus (oblast Maramureš) a je ředitelem nakladatelství Tracus Arte. Vystudoval filologii v Kluži, doktorskou práci s názvem Fantastično ve východoevropské literatuře obhájil v Bukurešti.

Ve dvaceti letech debutoval sbírkou Zorovavel, následovaly další čtyři knihy veršů. Napsal a vydal i povídkové knihy a romány – humoristicky laděný fantasy příběh Întâmplări la marginea lumii (Příhody na okraji světa), nebo oceňovaný román Teofil şi câinele de lemn (Teofil a dřevěný pes).

Píše eseje, literární kritiky i divadelní hry. Ve svých textech často vyjadřuje znepokojení nad stavem současného světa a využívá kontrastů: snoubí vysoké s nízkým, něhu s prudkostí, či barokní vyumělkovanost s věcností elektronických zpráv. „Absurdno nás zavaluje, pohlcuje, drtí, / Normalita je bezobsažné slovo, / pobloudili jsme. Všechno je nejisté. // Jsme sofistikovaní, ironičtí, povýšení, / jsme příliš post-cokoli pro všechno, co je etické, pro život vůbec.“

„Před sbírkou Zorovavel jsem hodil do ohně dva svazky poezie a román,“napsal v zamyšlení na téma literární debutu. „Poté následovaly reakce zavedených kritiků a generačních kolegů, glosy a recenze, bylo jich mnoho, mnohem víc, než jsem si představoval a doufal. V následujích dvou letech jsem téměř v každém baru v Kluži, do kterého jsem vstoupil, narazil na někoho, kdo četl moji knihu. Byl to hrozný pocit. A za tu dobu jsem dostal spoustu nápojů zdarma.“

„Po nějaké době se mé psaní začalo vyvíjet, experimentoval jsem, měl jsem jiné představy o literatuře a Zorovavel v tom zaostával. Začínalo se mi zdát, že je to slabá kniha, byl jsem  trochu v rozpacích,“ přiznal autor.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...