Bianca Bellová: Je-li povídkářství tesařinou, psaní románů je uměleckým řezbářstvím

- Novinka - 12. 03. 21

Novou sbírku povídek od Biancy Bellové s názvem Tyhle fragmenty vydává brněnský Host. Podle vydavatelů kniha spojuje starší a již vydané povídky s úplně novými texty a jejím hlavním tématem je život tady a teď. Povídky do ní vybírala Klára Fleyberková. Spojují je hlavně zlomové okamžiky, na první pohled možná nepatrné, které však dokážou lidem proměnit životy a prozradí jejich pravé charaktery. 

„Je to třeba, když starý profesor zapomene na vlakovém peronu svůj kufr. Nebo když děti najdou na pláži mrtvou chobotnici. Resuscitace utonulé. Přeslechnutí, které způsobí události, jež můžeme jen odhadovat,“ popsala autorka své povídky. 

Povídky z knihy Tyhle fragmenty nabízejí průřez povídkovou tvorbou autorky za poslední desetiletí. „Jejich psaní vyžaduje maximální soustředění od startu až do cíle. Ostatně i Jorge Luis Borges, jeden z největších spisovatelů dvacátého století, považoval povídku za královskou disciplínu, zatímco romány mu připadaly příliš rozbředlé. Pro mě je psaní povídek řemeslem, zatímco u delších textů se musím chtě nechtě ponořit do vlastních útrob, i když mi to třeba způsobuje velkou nepohodu a někdy až bolest. Je-li povídkářství tesařinou, pak psaní románů je pro mě uměleckým řezbářstvím,“ vysvětlila Bellová. 

Společně s knihou povídek vychází i dotisk románu Mrtvý muž. „Mrzelo mě, že kniha byla delší dobu vyprodaná a nedostupná, protože mi psali čtenáři, kteří si ji chtěli přečíst a neměli možnost. O to radši jsem, že je zase k mání,“ řekla autorka. 

Bianca Bellová se účastní projektu Spisovatelé do knihoven a na březen má naplánované tři besedy online. Číst bude pro knihovny v Bílovci (23. března), Českém Těšíně (24. března) a v Novém Městě na Moravě (31. března). 

„Popravdě to moc ráda nemám, frustrují mě poruchy komunikace a nedorozumění, které tato setkání často provázejí. Pro člověka, který váží význam každého slova, bývají přibližnost a zkreslení významů a vět docela traumatické. Na druhou stranu jsou lidé, kteří říkají, že literatura je jediná hezká věc, která jim zůstala, když nemohou chodit na výstavy, koncerty či do divadla. Pokud to tedy jedinému člověku udělá lépe, ráda budu v online světě účinkovat i nadále. Musíme to tady společně nějak přečkat a vzájemně se podpírat,“ poznamenala Bellová. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...