Bergur Ebbi: I když je umělá inteligence stále inteligentnější, chybí jí estetika a pocit prostoru

- Islandská čítanka - 23. 10. 23

Bergur Ebbi se narodil v roce 1981 a vystudoval práva. Pak se ovšem pustil na dráhu řečníka, stand-up komika a spisovatele. Píše eseje, básně, divadelní hry a sloupky do novin, tvoří pro rozhlas a televizi.  

Zajímá ho propojení technologie a člověka: v prvotině Stofuhiti (2017, Pokojová teplota) pitvá sociální média, zamýšlí se nad jejich dopady na naši identitu. V knize, Skjáskot (2019, Screenshoty) se dívá do budoucnosti.  

Píše úderné, apelativní texty, snaží se vyburcovat čtenáře k zamyšlení nad tím, kam všichni společně směřujeme. Nezapře však svůj humor a snahu o překračování hranic. „Myslím, že výbušná síla vtipu, důvod, proč se smějeme, spočívá v tom, že se ocitáme na trošku tenkém ledě,“ říká. 

„Jsem zmatený ze spousty věcí, snažím se dostat k jádru všech těchto technologických vylepšení a jejich účelu a dopadu, protože se kolem nás hodně změnily, aniž bychom si to uvědomovali. Pod povrchem se toho dělo hodně a najednou to bylo v našich mozcích,“ popsal v jednom článku. 

„Náš vztah s technologií je založen na důvěře,“ tvrdí Bergur. „Nemáme ponětí, kam jdeme; se zavázanýma očima a držíme se za ruce s technologií, pohybujeme se do tmy a nikdo vlastně neví, dokonce ani tito velcí techničtí guru, všichni ti kluci, kteří hodně mluvili o budoucnosti. Myslím, že si to všichni pořád jen vymýšlejí za pochodu,“ naznačil. 

„To, co v IT a technologiích trochu chybí, je, že se nepropojujeme pouze na intelektuální úrovni, ale také na úrovni emocionální a fyzické. I když je umělá inteligence stále inteligentnější, což umožňuje lépe se emocionálně propojit prostřednictvím technologie, myslím, že jí hodně chybí. Potřeba estetiky a pocitu prostoru. Nemyslím si, že budeme schopni existovat pouze v cloudovém prostředí, vždy budeme potřebovat nějaký fyzický prostor.“ 

„Software si ve skutečnosti neuvědomuje, že vytváříme kontext, a považuje tuto fázi za ztrátu času, což samozřejmě není, je to velmi důležitá součást komunikace,“ říká Bergur.  

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...