Auður Ava Ólafsdóttir: Tělo, které může otěhotnět, je problém

- MAČ 2022 - 03. 11. 21

Auður Ava Ólafsdóttir je islandská profesorka dějin umění, prozaička, dramatička a básnířka. Narodila se v roce 1958 v Reykjavíku. Studovala dějiny umění na Sorbonně v Paříži. Působila na Islandské univerzitě, pracovala také jako ředitelka univerzitního muzea umění. V roce 2018 obdržela literární cenu Severské rady za Hotel Silence. 

Její první román Upphækkuð jörð (Vyvýšená země) vyšel v roce 1998. Kniha Rigning í nóvember (Listopadoví motýli) byla velmi dobře přijata „pohyblivé, vrstvené a optimistické psaní“ a získala literární cenu Tómase Guðmundssona. V roce 2009 vydala knihu Afleggjarinn (Skleník), která sklidila bouřlivé reakce a stala se bestsellerem. 

Desátý ročník festivalu Dny Severu v roce 2018 hostil i spisovatelku Auður Avu Ólafsdóttir, jíž v Čechách vyšly tři romány: v roce 2012 román Výhonek osmilisté růže. Následovaly romány Listopadoví motýli a Nad propastí byla tma. 

Jejímu dílu i osobnosti se věnoval pořad ArtCafé na Českém rozhlasu Vltava. Podle autorů pořadu ve svém díle silně tematizuje motiv cesty. „Cestujeme, abychom poznali sebe a svět v úplně jiném světle. A hlavní účel cesty je vrátit se zase zpátky. Je to existenciální cesta,“ řekla. 

„Když jsem se rozhodla stát se spisovatelkou, začala jsem poměrně pozdě, jako mnoho spisovatelek. Položila jsem si velmi jednoduchou otázku: Mám něco říct?“ prozradila. „Rozhodla jsem se dát hlas těm, kteří v mých románech žádný hlas neměli.“ 

Zaobírá se také tématem žen ve světě mužů. „Když se podíváte na autobiografie lidí jako Nabokov nebo Sartre, uvidíte, že se narodili jako básníci a stačí jim vysvětlit, proč se z nich stali géniové. Ale spisovatelky často začínají psát kolem puberty a tělo je pro jejich příběhy ústřední a je to problematické tělo. To, které může otěhotnět." 

Jako autorka má ráda spisovatele, kteří dokáží i složité věci popsat jednoduše. „Pokud chcete napsat román o životě, mluvíte o smrti. Pokud chcete psát o ženách, jako jsem to udělals já, uděláte z hlavní postavy muže.“ 


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...