Are Kalvø: Jak se rozumní lidé škrábou na vrchol kopce, aby se tam vyfotili

- Norský příběh - 27. 11. 23

Are Kalvø se narodil v roce 1969 a je to věhlasný norský komik, který se desítky let věnuje žánru stand-up comedy, ale je také autorem více než deseti převážně satirických knih a dále také muzikálů a oper.

Ve svých knihách se věnuje politice, náboženství i fotbalu. Anebo horám. Ačkoli vyrostl v severozápadním Norsku, v krajině plné fjordů a hor, nikdy ho okolní příroda nelákala. Aby ale pochopil, co na ní ostatní vidí, vydal se nakonec i on do hor a o svých zkušenostech a zážitcích napsal knihu. Jmenuje se Hory, peklo, ráj a vyšla už i v českém a slovenském (Antiturista) překladu.  

Jak autor přiznal, že je to kniha o něčem, čemu sám vůbec nerozumí. Láska k horám je však pro Nory téměř posvátná a Kalvø si z ní jako milovník kaváren a barů s gustem utahuje. 

„Proč chtít být na světě sám a chtít se o něj za každou cenu podělit?” vysvětluje, proč nesnáší turistiku a psaní o těchto zážitcích. 

„V Norsku je turistika v přírodě národní demokratickou činností. Každý si to dopřává do té míry, že by bylo skoro podezřelé netrávit tam dovolenou,“ vysvětluje norský spisovatel. 

S velmi nízkou hustotou osídlení, které činí 14 obyvatel na kilometr čtvereční, nabízí Norsko skutečně to nejkrásnější ze všech prostředí na světě. Ne všichni Norové však kouzlu této činnosti podlehnou, zmiňuje Are Kalvo, který je jedním z těch, kteří odolávají.

„Chtěl jsem se dozvědět trošku více o těch túrách, které mi ukradly mnoho přátel,“ naznačil v jednom rozhovoru. „Tolik lidí, o kterých jsem si myslel, že jsou rozumní, a které jsem vídal, se začalo procházet v lese s jediným cílem, a to vyfotit se na vrcholu kopce a zveřejnit to na Instagramu s popiskem: Sám na světě. Připadalo mi to tak zvláštní, že jsem si myslel, že jsem musel něco důležitého přehlédnout.“

Někteří recenzenti v Norsku naznačují, že autora nerozčiluje samotná turistika, jako spíš stylizace turistů. „Jaký má na horách smysl, když se vás zeptají, kde je další útočiště, odpovědět: Co by kamenem dohodil. Nebo termín ‚půlhodinová procházka‘, když v okruhu několika set metrů bude černé na bílém napsáno, že musíte ujít ještě dvacet kilometrů?“

Are Kalvo také upozorňuje na mamon turistického nakupování vybavení, aby se lidé mohli hromadně vydat na odlehlá místa, aby se tam cítili být „blíž přírodě“, a přitom doufali, že tam budou mít signál, k dispozici wifi, aby o tom mohli všechny své přátele okamžitě infromovat. Proto přirovnává turistiku k novému náboženství. A to se samozřejmě týká i všech přidružených disciplín, například trail running.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...