Andri Snær Magnason: Žijeme v mytologické době, kde otřásáme základy

- Rozhovor - 02. 06. 22

Andri Snær Magnason se věnuje beletrii, literatuře faktu, píše knihy pro děti, poezii, divadelní hry a v roce 2019 vydal chvalozpěv na Okjökull, první islandský ledovec ztracený kvůli změně klimatu. Jeho sci-fi román  LoveStar  získal v roce 2013 zvláštní ocenění Philipa K. Dicka.  

Magnasonova tvorba odkazuje na společný základ mezi vědou a bajkou. “Jedná se o potomka lásky Chomského a Lewise Carrolla,“ píší o něm publicisté. Magnason se snaží bojovat proti klimatickým změnám, ale vracet sílu vyprávění, která dávají smysl lidské roli v historii světa.  

Magnason je zároveň jediným spisovatelem, který vyhrál islandskou literární cenu ve všech kategoriích, dále kandidoval v roce 2016 na prezidenta Islandu a umístil se na třetím místě z devíti kandidátů. 

“O změně klimatu se často mluví v souvislosti s problémy ledních medvědů, kteří přichází o svá teritoria, píše se o vzdálených ostrovech nebo o něčem, co se stane vážné až v roce 2100,” uvedl v jednom rozhovoru.  

“Jedním z našich velkých kulturních selhání je nedostatek dlouhodobého myšlení. Rok 2100 není daleko a my jsme lehkomyslní vůči lidem, kteří v něm budou žít,” dodal. 

“Vždy jsem používal málo literárně vytěžované a okrajové formy, abych mohl oslovit nové publikum, takže to byly knihy pro děti, poezie, sci-fi, dokumentární film, všechny tyto formy jsou tradičně okrajovější než mainstreamový román. Stejné emoce a pravdy lze sdělit v beletrii nebo literatuře faktu,” upozornil. 

“Do mých příběhu velmi přirozeně vstupuje mytologie, protože historie je o idejích, náboženstvích, říších, válkách a kultuře. Mytologie je o základech. Slunce, měsíc, vítr, oceány, velké povodně a tragičtí bohové zanedbávající Kassandřino varování.... Žijeme v mytologické době, kde otřásáme základy.”   

“Myslím, že chceme věřit, že děláme svět lepším pro naše děti. Ale věda nám nyní říká, že tomu tak není. Podkopáváme budoucnost a neuvědomujeme si, že pochybní obchodníci zabránili za posledních třicet let pokroku… Představuji si, že je zábavnější pracovat pro Teslu než vyrábět staromódní pickupy ve Fordu. V příštích třiceti letech potřebujeme změnit téměř vše, dopravu, módu, potravinové systémy, zemědělství, městské plánování atd.”


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...