Natallja Babinová: Přivezla jsem bonbóny z mého rodného města Brestu

28.04.2020

Natallja Babinová

Autoři na festivale Měsíc autorského čtení dělali už téměř všechno. Ale Běloruska, která rozdává bonbóny, to bylo originální. „Jsem velmi vděčná všem, kdo sem přišli: Protože si nejsem jistá, zda se vám bude to, co budu číst, líbit, přivezla jsem bonbóny z mého rodného města Brestu,“ vysvětlila Natallja Babinová.

„Nabídněte si,“ dodala a poslala sladkosti do sálu. Číst začala zostra. Přečetla návod, jak se zbavit čerta. Jednou provždy... Její literární postava – žena na konci těžkého pracovního dne – umlátila tu nemilou návštěvu svrškem s menstruační krví. „Dodnes nevím, zda je krev menstruačních měsíčků tak nápomocná proti čertům, nebo se zastyděl, že se lekl smrtelnice,“ líčí její postava.

Babinová pochází z ukrajinsky mluvící vesnice na pomezí Běloruska, Ukrajiny a Polska. Píše bělorusky, eseje též ukrajinsky. Texty publikuje od roku 1994, ale první kniha Krev nesmí být vidět jí vyšla až o desetiletí později. napsala i román Rybí město. Do češtiny byla přeložená její povídka Bál, která vyšla v Antologii běloruských povídek (Větrné mlýny 2006).

„Ona ho očekávala na druhém konci prostorného sálu; přitančil elegantně na svých popraskaných lakýrkách až k ní, jeho dlaně navykle pocítily její ruku i pas a začali spolu klouzat po odřeném parketu. Reproduktory nesnesitelně řvaly; hloubky zněly o dva tóny níž a při vysokých tónech se z jejich černých útrob ozýval jekot a pískot. Zpod podrážek prince a princezny se zdvihalo mračno prachu,“ napsala například v úvodu povídky Tanec, kterou v roce 2005 otiskl časopis Host.

Nejzajímavější otázka

Ukázku z románu, kterou přečetla na MAČi, přirovnala ke skutečnému obrazu současného Běloruska. „Přivezla jsem s sebou tři své knížky a ráda bych je věnovala těm, kteří mi položí nejzajímavější otázku,“ pronesla autorka na začátku debaty.

„Píšu o politice, o životě žen, o rození dětí, ale o tom, o čem budu psát dále, o tom vůbec nic netuším,“ odvětila na jeden z dotazů. „Má díla nejsou autobiografická, ale řada jejich příběhů se skutečně stala,“ přiblížila Brnu.

Hned po návratu z MAČe literární festival velmi pochválila. „Byla jsem velmi překvapena a fascinována, že jsme byli pozváni na festival, který se koná již 8. rokem v řadě. Oceňuji vysokou úroveň organizace, všichni autoři jsou velmi vděční vydavatelství Větrné Mlýny a osobně také panu Smotrichenkovi, který se na akci také podílel,“ uvedla běloruským médiím po návratu autorka.

Autor: Maňas Dalibor (dalibor.manas@city.cz)

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
  • Mohlo by vás dále zajímat