doporučujeme
Španělská čítanka 12 –
04. 05. 18

Horníci pracovali ve dne v noci, řeky byly černočerné a komíny ztemňovaly oblohu

Autor grafických románů (komiks) Alfonso Zapico je další osobností seriálu Španělská čítanka, kterou v produkci Větrných mlýnů odvysílaly Česká televize, Telewizja Polska, Rozhlas a televízia Slovenska. Jeho medailon natočil v roce 2016 režisér Róbert Rampáček.

Alfonso Zapico se narodil v roce 1981 v asturské Blimey, v Oviedu vystudoval design a živil se jako ilustrátor na volné noze. Spolupracoval s několika nakladatelstvími a reklamními agenturami, komiksové stripy kreslil pro asturský deník La Nueva Espana a jiná tištěná média.

Proslavil se díky svým grafickým románům Dublinés (Dubliňan 2011), v němž zpracoval životopis Jamese Joyce. Ve stejném roce přidal ještě knihu La ruta Joyce (Po stopách Joyce), kde využil materiál nasbíraný v evropských městech, kde slavný Ir pobýval.Další Zapicův grafický román vyšel pod názvem La balada del norte (Severská balada).

Jeho autoraské čtení zaujalo ostravský MAČ (konalo se 8. července 2016). "Srdce diváků si totiž získal textem, který stvořil přímo pro MAČ, což u hvězdných autorů nebývá obvyklé. A Zapico je literární celebritou, neboť hispánský svět, jenž má 300 milionů čtenářů, byl nadšen jeho takzvaným grafickým románem, jehož hrdinou je spisovatel James Joyce," informoval magazín Ostravan.cz.

Do Ostravy Zapico dorazil s grafickým románem, jenž skládá poklonu hornickému městu na severu Moravy, které autor porovnává s rodnou Asturií, což je hornický region ve Španělsku.

"S lidmi z tohoto města a regionu však mám něco společného, přestože nás dělí vzdálenost dva a půl tisíce kilometrů. Narodil jsem se v hornické oblasti v Asturii, ve vesničce vystavěné z červených cihel a obklopené uhelnými šachtami. Horníci pracovali ve dne v noci, řeky byly černočerné a komíny ztemňovaly oblohu. V moderní Evropě však už pro zachování starého průmyslu není důvod. Ostrava zavřela svůj poslední uhelný důl roku 1994. Těch posledních pár zbylých v Asturii pomalu zaniká. Na obou místech havíři získali zpět jasnou oblohu a zelená údolí. Jejich děti však přicházejí o pracovní příležitosti a musí emigrovat," napsal Zapico.

Ostravan.cz připomněl, že do španělské Asturie odcházeli ostravští havíři od roku 1992 na výzvu španělské vlády. Ta podepsala kontrakt s podnikem VOKD Ostrava, který do Španělska posílal zkušené horníky, kteří měli zefektivnit tamní těžbu - především při rubání antracitového uhlí. Bohužel, někteří havíři z Ostravska v Asturii zahynuli při důlních neštěstích, jako o tom v klubu Les vyprávěl i Zapico:

"V Asturii se poslední velké neštěstí přihodilo roku 1995, kdy vybouchl plyn v šachtě Nicolasa. O život tam tehdy přišlo čtrnáct horníků, z toho čtyři byli Češi, původem z Moravy. Vlastimil Havlík, Miroslav Divoký, Milan Roček a Michal Klenot. Nejmladšímu Michalovi bylo dvacet devět let a následující den měl jet do Česka na dovolenou. Mnoho Čechů pocházejících z Moravy přijelo do Asturie za prací v uhelných dolech. Žili v našich vesnicích, pili pivo v našich barech a hráli šipky. Když jsem byl mladší, vídal jsem je ve vesnici. Byli vysocí a hubení, se světlýma očima. Téměř všichni nosili knírek. Vůbec se nepodobali Karlu Poborskému. Vypadali spíš jako zpěváci country," viděl je Zapico.