doporučujeme
Poslední cigareta –
02. 01. 18

"Někdy v roce 1981 jsem měl první pivo a první cigáro zároveň..."

Ondřej Štindl je autor mnoha dovedností - nejvíce čtenářů a posluchačů má v médiích. Je znám jako literát, ale i moderátor a nově i DJ - čile poslouchá hudbu a spoluzaložil legendární pražské Rádio 1. "V rámci krize post středního věku jsem se rozhodl zahájit kariéru klubovýho pouštěče. Jednou za měsíc v Klubu FAMU... Poprvé na Silvestra," zasvítil na Facebooku loni ke konci roku jeho vzkaz.

Novinář, publicista, scenárista a spisovatel Ondřej Štindl představil na Měsíci autorského čtení v Ostravě svůj poslední román K hranici.

A loni zaujal mimo jiné i krásnou rozpravou na téma zakázu kouření na Echo24.cz. "To moje první cigareta v hospodě byla mimopražská. V Lázních Kyselka, kam jsme jeli s kamarádem stopem navštívit dalšího kamaráda, bylo mi necelých patnáct, někdy v roce 1981 asi. Měl jsem první pivo a první cigáro zároveň. Dvojitý adrenalin," prozradil spisovatel.

Štindl předpověděl, jak to bude po zákazu s kuřáky vypadat. "A budeme pořád nastydlí, protože budeme chodit na mráz, ale šálu a rukavice si člověk pokaždé brát nebude. Ach jo. V létě 89 jsem byl v Londýně a tam jsem zjistil, že druhé patro doubledeckeru je kuřák. Naprostá extáze," zavzpomínal.

Psaní, jež přinesl čas

Štindl na sebe prozradil, že je "novinář, který časem začal psát scénáře" a ke psaní ho rozhodně nevedla představa, že si vydělá. "Na obě ty knihy jsem měl smlouvu asi standardní, počítám obvyklá procenta z prodeje, na druhou jsem dostal i zálohu. Nevím přesně, kolik vydělaly, ale té první knihy (Mondschein) se prodalo něco mezi dvěma a třemi tisíci kusů, druhé (K hranici) zatím necelá tisícovka."

Kdyby se chtěl živit jako prozaik, musel by psaní vše přizpůsobit. "Musel bych dosáhnout násobně vyšších prodejů a psát násobně vyšším tempem. Ani jedno nepovažuji za realistické a moc mě to netrápí." 

"Nějaké peníze bych asi mohl získat, kdybych se víc začlenil do "literárního provozu" - všech těch čtení, autorských stipendií a tak dále. Ale na tom bych asi musel nějak popracovat, na což jsem příliš líný a nesystematický, a tak proslulý spisovatel, aby mi do mailu pršely nabídky, nejsem a hned tak nebudu," vylíčil Štindl.