doporučujeme
MAČ 2018 2 –
13. 06. 18

Letos v létě přijíždí na MAČ turecká literatura aneb Festivalový spot je online

Festivalová upoutávka literárního festivalu Měsíc autorského čtení 2018 připomíná hlášení obecního rozhlasu. Čestným hostem červencového nonstop čtení bude Turecko.

Ve filmové upoutávce si zahráli Tomáš Sýkora, Marie Ludvíková a spot režíroval Jiří Zykmund. Video vzniklo v produkci Větrných mlýnů.

Web Echo24 přinesl při příležitosti Měsíce autorského čtení unikátní sérii esejů tureckých spisovatelů. Ti budou na MAČi číst své povídky, poezii i detektivní příběhy. Jejich eseje, publikované také v denících na Slovensku, na Ukrajině a v Polsku, přibližují středoevropskému čtenáři situaci „tureckého osudu“.

První publikovanou esej napsal hudebník a spisovatel Tuna Kiremitçi. „Dnes je pro tureckého umělce velmi těžké vyprávět Evropanům o tom, co si sám myslí o Turecku. Evropané totiž ani neposlouchají, pokud nehovoříme jazykem plným klišé. Očekávají, že budeme mluvit o věcech, které jen potvrdí předsudky v jejich vlastní hlavě,“ napsal hned úvodem.

Nejen tato osobnost mluví o Turecku jako o věčně "rozdělené" zemi, k jejímž dvěma táborům se hlásí všechny společenské vrstvy a někdy i podle velmi podivného klíče. „Politici, spisovatelé, umělci, duchovní, učitelé, profesoři, číšníci, řidiči taxíků, nosiči, zloději, gangsteři, prostitutky, opraváři, hudebníci, truhláři nebo rybáři, všichni se dělí na dvě skupiny: na ty prozápadní – a na ty provýchodní,“ napsal v eseji autor.

„K těmto dvěma skupinám lze připojit ještě třetí – Kurdy. I oni se dělí na prozápadní a provýchodní, nicméně navenek se snaží vypadat jako koherentní skupina,“ píše Tuna Kiremitçi. Je jisté, že turečtí hosté budou na MAČi 2018 velikým zážitkem.