doporučujeme
Když je obraz málo (8/8) –
08. 09. 17

Mácha není můj básník, přiznal v Brně na MAČi Fridrich

„Při čtení vašeho životopisu jsem narazil na to, že jste výtvarný autodidakt. Můžete vysvětlit, o co jde?“ optal se Radka Fridricha autor rozhovoru pro web UJEP.

„Výtvarný autodidakt znamená samouk, nikdy jsem žádnou výtvarnou školu nestudoval, malovat vůbec neumím, ale zhruba od dvaceti let lepím koláže a vytvářím frotáže, které pak kombinuji s písmem. Často se pak stane, že je má sbírka doprovázená právě takovými drobnými ilustracemi,“ odpověděl autor.

V debatě po svém čtení v Brně v roce 2012 přiznal, že učit literaturu, předpokládá jistou lstivost. S publikem se básník bavil velmi otevřeně a zmínil i to, proč není Mácha „jeho“ básník.

Jedná se o autora, který nebásní „jen tak“. U pražského nakladatelství Dybbuk vydal knihu fónické poezie Ptačí řečí. „Jedná se o přepisy ptačích zvuků do krátkých básní. Pracuji zde s rytmem, opakováním, s vyslovitelnými i skoro s nevyslovitelnými hláskovými skupinami a přijde mi, že se jedná snad o vtipnou poezii. Dokonce jsem básně nahrál a pověsíme auditivní verzi na web labelu Červený kůn, jenž vede můj kamarád František Řezníček z Děčína,“ uvedl Fridrich v dubnu 2017 pro Ústecký deník.

Básník, překladatel a pedagog ve své tvorbě staví na severních Čechách a německém vlivu v bývalých Sudetech. Je držitelem Magnesie Litery za poezii 2012. Jeho tvorba vyšla v angličtině či v polštině. 

Radek Fridrich je členem skupiny Demi-Monde, která se prezentovala zejména v Klubu Pant (viz Almanach Pant, 1990–1995). V polovině 90. let proslul jako organizátor básnických setkání ve Žlebech u Děčína (spolu s Tomášem Řezníčkem) a od roku 2000 také multimediálního festivalu – děčínského Zarafestu. Příležitostně se věnuje výtvarnému umění.

Publikovat začal ve studentském časopise Spirála, později v Okruhu a Welesu. Nyní je vysokoškolským učitelem na PF UJEP v Ústí nad Labem, kde učí českou a světovou literaturu.

Fiedlerka 

Můj zivot? Mý trápení?
Po škole sem zůstala doma
a furt pracovala.

Pak sem si vzala svýho muže,
měla s ním tři děti
a starala se vo ně.

Vobyčejnej život
vobyčejný ženský.

Radek Fridrich

Básník, prozaik, překladatel, sběratel česko-německého folkloru. Narodil se v roce 1968 v Děčíně. Vystudoval češtinu a němčinu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde následně působil jako odborný asistent. Učí a věnuje se publicistice a výtvarnému umění. Je autorem jedenácti knížek, třeba V zahradě Bredovských (1999), Erzherz (2002), Žibřid (2006) a Krooa krooa (2011; Magnesia Litera za poezii, 2012). K oceněné knize uvedl: „Krooa krooa je kniha celistvě má, i s těmi kresbičkami horolezeckých cest, i s tou barevností, jako synestetik vidím jméno Radek oranžově, takže vše do sebe zapadá.“