doporučujeme
Víra je život (4/4) –
24. 05. 17

Lenka Lagronová: Neděle bez bábovky je sobota

Brněnská dramatička prozářila MAČ v roce 2013. První hry napsala během studií na DAMU. V roce 1997 složila řeholní sliby čistoty, chudoby a poslušnosti. Její hra Terezka obdržela Cenu Alfréda Radoka za hru roku v roce 1997 a v roce 2002 získala Čestné uznání v soutěži Prix Bohemia.

Lenka Lagronová přečetla v Brně svou hru Z prachu hvězd – intenzivní, melancholickou, sešitou citlivým stehem ironického humoru. Však také poučení diváci brněnští v debatě nabízeli letmé přirovnání k cimrmanovskému humoru.

Autorka klade neodkladné otázky: Existuje ve vesmíru mimozemský život? Co nám sdělují sny? Jak vzbudit v muži lásku? Tři postarší sestry uvízly mezi samotou a blízkostí v bytě, kde dosud žijí se svou starou matkou, každou sobotu večer pečou bábovku na neděli a vedou stále tytéž debaty.

Jako by každá z nich svým soukromým smutkem vysílala signál napříč galaxiemi a čekala na rozhřešení. Dokud u dveří nezaklepe nový soused Jarda s tácem chlebíčků…

„Mám hrozně ráda inscenaci této hry v podání Komorního Divadla Kolowrat, kde měla premiéru na jaře 2013,“ uvedla Lagronová. A pozorný divák jistě zjistí, že kus autorky samotné se odráží ve všech čtyřech ženských postavách dramatu.