doporučujeme
Gruzínská čítanka 15 –
03. 12. 18

Chtěla si Košice uchovat v paměti jako maličký suvenýr

Eka Khevanišvili je gruzínská novinářka, feministka a poetka. Narodila se v roce 1979 v Tbilisi, vystudovala katedru žurnalistiky Státní univerzity v Tbilisi. Od roku 2000 pracuje jako reportérka, v roce 2008 začala působit v tbiliském studiu Rádia Svobodná Evropa.

Mezi lety 2006 a 2016 jí vyšly čtyři sbírky básní, z nichž jedna – Dům na prodej z roku 2013 – získala literární cenu Saba za nejlepší básnickou sbírku.

Je také autorkou řady literárních esejů, které označuje za literárními „profily“. Její dílo je přeložené do angličtiny, litevštiny, němčiny a ruštiny.

Její tvorbou procházejí témata války, konfliktu, sociální nespravedlnosti a feminismu. Nejnovější sbírku Evakuační plán označil jeden recenzent „jakýmsi manifestem, sbírkou sloganů a provolání, které vyzývají k revoltě a boji.“

„Říkám si, že bych měla v Ostravě najít nějakou radnici, vylezu na věž a zakřičím něco do světa. Zajímá mě západ slunce s pozadím továren, myslím na všelijaké železné konstrukce a potrubí v tom městě, na žhavé roztavené železo,“ prozradila před začátkem literárního maratonu MAČ.

A před cestou do Košic poznamenala: „Tuším, že v Košicích musí být místy stará dlažba, na které znějí velmi ostře kroky bot chodů. Bude tam asi klid, který patří k malým městům, nájdu tam  úzké ulice, chtěla bych si Košice zapamatovat jako maličký suvenýr.“