doporučujeme
Novinka 2 –
19. 12. 17

Dejte osmnáctý rok s Legendou Ysbwriel aneb Patrik Linhart ve Lvově

S Patrikem Linhartem je sranda, nese se literárními kuloáry od Aše až do Lvova, kam autora Větrné mlýny nejen díky festivalu Měsíc autorského čtení poslaly. Patrik Linhart je ovšem také Vyžvejklá bambule, tedy Albert Krásno čili postava radikální pánské baletní skupiny. 

Čtení na MAČ 2017 ve Lvově:

Osmnáctý rok tohoto století si mohou zpříjemnit čtenáři poslední novinky roku 2017 od nakladatelství Větrné mlýny. „Máte malý dům? Na nohy vám táhne? Pořiďte si Linharta! Stačí jedna kniha, půl stránky, a svět je nekonečně dlouhý, široký a bystrozraký. Slovo dělá svět...“ vidí v jeho nové knize kritik Radim Kopáč.

„Patrik Linhart je léta nepřehlédnutelnou postavou (severo)české literární či vůbec umělecké scény. Tento básník, performer, výtvarník, mystifikátor a bohém se narodil v roce 1975 v Duchcově,“ popisuje jeho postavu literární kritik Jiří Peňás. 

Radim Kopáč autora navíc řadí ke svérázné současné generaci jakýchsi „multifunkčních“ umělců. „Fuksová není ve svých sympatiích pro absurdní rozměr skutečnosti sama, z vrstevníků jsou vyladěni na stejnou vlnu spisovatel Patrik Linhart, výtvarnice Vendula Chalánková, filmař Jan Gogola mladší.“

Jisté je, že je to vystudovaný inženýr ekonomie, ale živil se nejrůznějšími profesemi – třeba i jako učitel, nikdy však při jejich výkonu nezapomněl na umění a literaturu. Je vydavatelem občasné revue Dekadent geniální

„Fantaskno nezmizí. Jen v určitých dobách dle módy a aktuálních trendů je mu tu méně, tu ještě méně popřáván sluch. Záleží ovšem v konečné instanci na lidech, zda nebudou stále před imaginací a fantasknem unikat do bláhových paláců konzumu a dobrodružného světa „čtenářů spořitelních knížek“. Čelme tomuto antagonistickému světu s hlavou hrdě vztyčenou, případně zabořenou do nějakého hororu,“ odvětil zamyšlený Linhart publicistovi Peňásovi v rozhovoru.

Patrik Linhart<QA0>
...jsem expert<QA0>
na anglické námořní<QA0>
názvosloví tak kolem<QA0>
roku 1900

Oproti jihočeské selance a na druhé straně kvaltem tyranizované Praze tu není nuda, a nadto je díky masivní nezaměstnanosti čas se nenudit.